czwartek, 2 maja 2013
Kot Brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski krótkowłosy – rasa kota , której początki zwolennicy wywodzą od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie , wykorzystujące je do walki ze szczurami . Faktem jest, że rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię (nie jest to jednak domowy kot "brytyjski"). Na skutek II wojny światowej istnienie tej rasy zostało zagrożone . W latach 50. XX wieku hodowcy , przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim , wzmocnili populację i poprawili cechy rasy .
Wygląd :
Sierść - krótka , gęsta i miękka .
Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie . Zanotowano około 150 odmianach barwnych , od jednokolorowych (niebieski , czarny , rudy, kremowy , czekoladowy , liliowy i biały) po dwubarwne , a także (tylko u kotek) trójbarwne . Waży od 4 do 9 kg i jest zarazem największym kotem krótkowłosym . Nogi krótkie lub średniej długości , przez co kot sprawia wrażenie grubego . Na krótkiej szyi duża głowa z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą . Uszy - szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach . Oczy - duże , pomarańczowe , niebieskie , złociste , zielone , turkusowe .
Charakter :
Łagodny , zrównoważony , towarzyski . Zaskakująco (w stosunku do wielkości) cichy . Akceptuje bez problemu przebywające razem z nim w domu koty . Przywiązuje się do właściciela . Potrafi podążać za nim przez cały dzień , cierpliwie czekając , aż zostanie mu udzielona uwaga . Dom imprezowiczów to zdecydowanie najgorsze miejsce do przebywania dla takiego kota . Najlepiej się czuje w ciszy i spokoju , patrząc w okno , obserwując rodzinę w której żyje oraz wylegując się w promieniach słonecznych .
Pielęgnacja :
Sierść wymaga codziennego szczotkowania , ale w przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego mieszkającego w domu wystarczy raz w tygodniu gęstym grzebieniem wyczesać martwą sierść . Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków oraz kontroli stanu uszu i zębów . Przycinanie pazurków nie jest wskazane dla kotów wspinających się na drapaki , gdyż tracą wtedy możliwość bezpiecznego kontaktu z podłożem .
Należy dążyć do podawania karm o możliwie pełnym składzie obejmującym zarówno wymagane składniki podstawowe jak i witaminy oraz mikroelementy . Jest wiele dość dobrych rodzajów karm suchych , które spełniają te warunki , choć korzystanie ze specjalnych dodatków żywieniowych jest zawsze wskazane . Należy pamiętać , że nawyki żywieniowe u kota najmocniej kształtują się ok. 6 tygodnia życia i później bardzo trudno je zmienić . Obecnie kotom podaje się wodę , która powinna być stale dostępna . Mleko i jego pochodne nie są wskazane , gdyż wiele kotów wykazuje mniej lub bardziej nasilone reakcje alergiczne na jego składniki .
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Bardzo ciekawie napisane. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie !!!
OdpowiedzUsuń