piątek, 5 lipca 2013
Lancetogłów mleczny
Nazwa łacińska Lampropeltis triangulum
Nazwa polska Wąż mleczny
Rozmiary w zależności od podgatunku dorosłe samce osiągają 80 - 120 cm.
Terrarium stepowe, 100x50x50
Długość życia 12 lat
Aktywność nocna
Temperatura 25-30°C
Wilgotność 50-70%
Pokarm zwierzęcy
Dymorfizm płciowy widoczny
Uwagi: Jeżeli chcemy rozmnażać Węże mleczne należy zapewnić im zimowanie. Potrafi zjadać osobniki własnego gatunku.
Lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) wąż z rodziny połozowatych zamieszkujący Stany Zjednoczone i Amerykę Środkową. Na tym obszarze tworzy ponad 20 podgatunków różniących się kolorem, wzorem i wielkością. Część podgatunków naśladuje węże koralowe: są czerwone z wąskimi białymi lub żółtymi poprzecznymi pasami z czarną obwódką.
Zamieszkuje rozmaite środowiska od lasów sosnowych, przez prerie, aż do podgatunków typowo górskich czy pustynnych. Żywi się drobnymi ssakami, ptakami, wężami i jaszczurkami, mniejsze formy polują również na owady. Osiąga 60 do 180 cm długości. Jajorodny, samica składa od 3 do 18 jaj, z których po 45-70 dniach wykluwają się młode.
Szereg podgatunków jest często hodowanych w terrariach, w zależności od pochodzenia wymagają różnych typów terrariów.
Terrarium:
Typu stepowego, na dno wysypujemy mieszaninę torfu, ziemi i piasku (można to zastąpić np. odpowiedniej wielkości kawałkami kory, mamy wtedy mniejsze prawdopodobieństwo ze nasz pupilek będzie się zakopywał i chował pod ziemie; żwirek umieszczony w terrarium mógłby pokaleczyć pysk lancetogłowa podczas próby wkopania się w podłoże). Jako ozdobę można umieścić korzeń, gałąź i kwiaty, których wąż nie niszczy. Nie można oczywiście zapomnieć o misce z zawsze świeżą wodą do picia. Terrarium powinno mieć minimalne wymiary 60cm/40cm/40cm dla jednego dorosłego osobnika.
Za dnia temperatura w terrarium powinna utrzymywać się w granicach 26 -32°C, z uwzględnieniem miejsc chłodniejszych i cieplejszych, tak by wąż sam mógł wybrać dla siebie odpowiednie miejsce. Nocą dozwolone są spadki temperatury do 22-23°C.
Z kryjówek wychodzi o zmierzchu, czasami można go zobaczyć w dzień.
Wilgotność:
Powinna wynosić około 50-70%. By uzyskać zadowalającą nas i przede wszystkim węża wilgotność, należy spryskiwać raz dziennie terrarium letnią woda, a podłoże powinno być lekko wilgotne z zachowaniem suchszych miejsc.
Uwagi:
Wąż lubi zakopywać się w podłożu - daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Jest "mistrzem" ucieczek.
Dymorfizm płciowy:
Z reguły samce dorastają do większych rozmiarów, mają dłuższe ogony, grubsze i szersze u podstawy. Wiąże się to z obecnością półprącia. Te cechy nie dają jednak 100% pewności co do określenia płci, by być pewnym należy wykonać sondowanie. Zaleca się, aby wykonała je osoba mająca już na tym polu pewne doświadczenie (niepoprawne sondowanie może uszkodzić półprącia i w konsekwencji doprowadzić do bezpłodności węża).
Cechy zachowania:
Przy młodych, względnie "świeżo" kupionych osobnikach możemy się spotkać z bojaźliwością i nerwowością. Zanika to po czasie aklimatyzacji. Branie ich na ręce nie przedstawia żadnych trudności.
Żywienie:
W naturze węże żywią się małymi jaszczurkami, wężami (również tego samego gatunku oraz jadowitym), jajkami i pisklętami ptaków. W terrarium młode karmimy oseskami a dorosłe myszami i małymi szczurami.
Ciekawostki :
Nazwa wąż mleczny wzięła się od fałszywego mitu, jakoby węże te ssały mleko krów. Jest to fałsz, a węże nie mają nawet fizycznych możliwości, aby ssać mleko. Przekonanie to wzięło się prawdopodobnie stąd, iż węże te znajdowane są często w pobliżu obór, gdzie znajdują się chłodne, sprzyjające warunki do odpoczynku oraz polowania na znajdujące się tam gryzonie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz