środa, 10 lipca 2013
Wąż amurski (Elaphe schrencki Strauch)
Wąż amurski (Elaphe schrencki Strauch) jest gatunkiem pochodzącym z Azjatyckiej części Rosji, północne tereny Chin i Korei . Spotykany jest głównie na wilgotnych terenach przy brzegach rzek czy bagnach , łąkach , leśnych polanach , zamieszkuje tereny stepowe , często spotykany w sadach i zagrodach ludzkich , gdzie poluje na gryzonie.
Osiąga maksymalnie do 180 cm długości, choć najczęściej długość dorosłego osobnika nie przekracza 150 cm.
Ma stosunkowo krępą budowę ciała. Ubarwienie czarne w białawe poprzeczne wzory. Podgatunek anomala ma brązowo-żółte ubarwienie (brak czarnego barwnika).
Wąż niejadowity. Stosunkowo łatwy w hodowli. Wymaga terrarium takiego jak do gatunków nadrzewnych.
Wielkość terrarium i oświetlenie:
Najmniejsze dozwolone rozmiary terrarium dla pojedynczego osobnika to 100/50/70 cm przy układzie dł/szer/wys. Są to wymiary minimalne, dlatego należy postarać się o większe terrarium, jeśli mamy taką możliwość, aby wąż miał jak najwięcej swobody. Jeśli zechcielibyśmy w zbiorniku umieścić więcej osobników, terrarium powinno być odpowiednio większych rozmiarów.
Temperatura odpowiednia dla tego gatunku to 20-25°C w ciągu dnia. Pod promiennikiem może dochodzić nawet do 30°C, lecz nie więcej, gdyż nie toleruje on wyższych temperatur. W nocy zaś temperatura powinna spadać do około 20°C. Wąż ten aktywny jest głównie w dzień, potrzebuje więc oświetlenia w cyklu 12-godzinnym. Wilgotność przez całą dobę powinna wynosić około 60%
Wyposażenie terrarium:
Niezbędny w terrarium węża amurskiego jest basen o takim rozmiarze, by cały wąż mógł się w nim zmieścić. Jest to ważny element, gdyż gatunek ten bardzo dużo czasu przebywa w wodzie. W terrarium nie może również zabraknąć konarów i gałęzi umożliwiających wężowi wspinanie się. Należy zapewnić mu także odpowiednio grubą warstwę podłoża by mógł się w nim swobodnie zagrzebywać. Najlepszy w tym przypadku będzie torf lub piasek.
Pożywienie:
Odżywia się głównie gryzoniami i ptakami, niektóre osobniki zjadają też jaja ptaków.
Rozmnażanie:
Gody odbywają się zwykle wiosną. Samica składa 6-14 jaj, z których po 40-60 dniach wykluwają się młode o długości 30-35 cm. Żywią się one noworodkami gryzoni i pisklętami.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz