niedziela, 23 czerwca 2013
Połoz wielkooki ( Bogetrophis subocularis)
Wąż wielkooki (Bogertophis subocularis) – gatunek niejadowitych węży z rodziny połozowatych (Colubridae), występujących w Ameryce Północnej na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Angielska nazwa tego węża to Trans-Pecos Rat Snake. Znany jest również pod wcześniejszą nazwą połoz wielkooki (Elaphe subocularis).
Z uwagi na atrakcyjny wygląd (szczególnie przez duże oczy) a także niewielkie wymagania jest gatunkiem coraz popularniejszym w hodowli amatorskiej. Przy prawidłowych warunkach utrzymania może dożyć nawet 20 lat.
Wygląd:
Połoz wielkooki to typowyprzedstawiciel niejadowitych węży. Odznacza się długim raczej cienkim, choć muskularnym ciałem, pokrytym łuską. Głowa jego jest w miarę duża, półokrągła, oczy duże wyłupiaste, źrenice półokrągłe. Ubarwienie nadzwyczaj zmienne, począwszy od szarego, poprzez wszelkie odmiany brązu, aż do kompletnie czarnego. Często na grzbiecie posiada różnego rodzaju plamy tworzące niekiedy najprzeróżniejsze wzory (np.zygzak).
Dorosłe osobniki osiągają 90–140 cm długości. Najdłuższy zmierzony okaz miał 167,4 cm. Młode węże po urodzeniu mierzą około 30 cm. Węże te żywią się małymi gryzoniami i jaszczurkami. Charakteryzują się szczupłym, okrągłym w przekroju ciałem, i owalną, dużą głową. Wąż ten posiada duże oczy z okrągłymi czarnymi źrenicami. Za głową, na karku, ku tyłowi ciągną się dwa ciemnobrązowe lub czarne pasy. Dalej przechodzą one na resztę ciała, łącząc się z typowym wzorem przypominając pogrubioną literę H. Samice składają około 10 jaj wielkości 5–7 cm. Młode wylęgają się po około 100 dniach. Żyją na terenach piaszczystych i skalistych, które preferują, mogą egzystować nawet z dala od źródeł wody.
Do swej zdobyczy podpełza po kryjomu, poczym nagłym atakiem chwyta w pysk i owija splotami, analogicznie jak to czynią dusiciele. Z racji swej aktywności jest to jeden z najagresywniejszych węży, który podrażniony rzuca się na dowolne zwierzę. Mimo swej niejadowitości jest to uciążliwe zwierzę, gdyż okręcony wokół nóg jest nawet w stanie podciąć dorosłego człowieka, a jego długie ostre zęby są w stanie dotkliwie ranić nieosłonięte ciało.
Środowisko i tryb życia:
Przeważnie spotykany na terenach skrajnie suchych. Najczęściej są to kamieniste pustynie i półpustynie a także tereny skaliste. W związku z wysokimi temperaturami panującymi na tych obszarach, większość zwierząt tu żyjących (w tym jego ofiar) jest aktywnych w nocy. Nie inaczej jest w przypadku tego węża, który dzień spędza przeważnie w kryjówce (np. rozpadlina skalna, pod korzeniami, usypiska kamieni) a na polowanie wyrusza o zmierzchu i w nocy.
Rozmnażanie:
Dojrzałość płciową osiąga przeważnie w trzecim roku życia. Gody mają miejsce przeważnie w maju lub w czerwcu, dwa miesiące później samica składa kilka jajek zazwyczaj w nieco bardziej wilgotne i osłonięte miejsca. Młode legną się po kolejnych 2-3 miesiącach, a więc późną jesienią i przeważnie aż do wiosny pozostają w pobliżu gniazda. Świeżo wyklute węże mierzą około 30 cm długości.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz