wtorek, 25 czerwca 2013
Boa leśny
Wyjątkowo smukły, a jednocześnie dobrze umięśniony dusiciel, który na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie wychudzonego. Głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała bardzo cienką szyją. Posiada termoreceptory. Oczy średniej wielkości, źrenice pionowe. Kolor tęczówki jak i ubarwienie ciała zmienne. Ubarwienie dziko żyjących osobników częściej bywa bardziej stonowane niż tych wyselekcjonowanych w hodowli. Występują w następujących kolorach: żółtym, czerwonym, pomarańczowym, wielu odcieniach brązu, szarego (bywają osobniki bardzo ciemne). Oprócz tego mają różniące się od siebie wzory na ciele, od jednolitego koloru, pasach, większych plamach na malutkich plamkach kończąc (niektóre osobniki mają niemal każdą łuskę w innym kolorze). Ogon długi i wyjątkowo chwytny. Posiadają pazurki odbytowe. Dorastają do 150 cm. Dożywają maksymalnie 20 lat.
terrarium :
Dla młodego osobnika ok. 50-60 litrów 40/30/50cm.
Dla dorosłego osobnika 75/45/85cm natomiast dla dorosłej pary 90/55/100cm.
Najważniejszym parametrem jest wysokość terrarium, im wyższe terrarium tym lepiej dla węża.
W terrarium należy utrzymywać warunki panujące w lasach tropikalnych (najważniejsza jest wysoka wilgotność powietrza) Dla gatunków które wymagają wysokiej wilgotności powietrza najlepsze są szklane terraria. Jeżeli zdecydujemy się na drewniany zbiornik to drewno powinno zostać zabezpieczone naturalnymi lakierami. Należy pamiętać o dobrej wentylacji w zbiorniku. Najlepiej żeby otwory wentylacyjne znajdowały się w górnej oraz bocznej ściance terrarium. Najistotniejszym elementem wystroju są konary oraz gałęzie. Boa leśne spędzają większość czasu na konarach. Najlepszym układem będą horyzontalne (poziome) rurki (np. bambusowe, PCV albo kije do szczotek dostępne w supermarketach). Ważne jest aby takie rurki krzyżowały się ze sobą. Węże te czują się najlepiej jeżeli ich ciało podparte jest w 2-3 miejscach. Podłoże powinno doskonale chłonąć i utrzymywać wilgotność. W tej chwili na rynku dostępna jest pełna gama substratów do terrariów. Polecam np. kostki podłoża kokosowego które rozpuszcza się w wodzie. Basen z wodą powinien zajmować ok. 1/4 powierzchni dna terrarium. W zbiorniku konieczny jest przewód grzewczy. Spełnia on 2 funkcje, po pierwsze podnosi wilgotność powietrza ponieważ paruje woda z podłoża oraz z basenu a po drugie w nocy podnosi temperaturę a gatunek ten wymaga stosunkowo wysokiej temperatury w nocy. Terrarium można obsadzić żywymi roślinami. Podnoszą one walory estetyczne i pomagają utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Jeżeli ktoś preferuje bardziej sterylne otoczenie dla węża można zastosować sztuczne rośliny do terrariów. Rośliny powinny formować kryjówkę dla węża, czasem jest to kluczowy element w przypadku aklimatyzacji węża. Jeżeli w terrarium brak jest kryjówki to najczęściej węże te odmawiają przyjmowania pokarmu.
Temperatura:
Temperatura powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 27,5-29,5°C. Dla dorosłych osobników oraz 29-31°C. Dla młodych. W nocy temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 23-25°C. A dla młodych 24-26°C. Ze względu na delikatność tego gatunku zalecane jest stosowanie termostatów. Odpowiednią temperaturę w ciągu dnia zapewniamy dzięki kombinacji promiennika i ogrzewania podłogowego natomiast w nocy stosujemy jedynie ogrzewanie podłogowe. W okresie "zimowym" konieczne jest operowanie temperaturą w zbiorniku.
Powinna utrzymywać się na poziomie ok. 75-90% w dzień i w nocy (ew. niewielki spadek w nocy). Wysoka wilgotność powietrza uzyskujemy dzięki wodzie parującej z basenu i podłoża oraz dzięki częstemu zraszaniu terrarium. Koniecznie 2-3 razy dziennie. W większych zbiornikach zraszanie normalnym małym spryskiwaczem do kwiatków nie daje odpowiednich efektów. Konieczne jest stosowanie opryskiwaczy. Posiadają one pompki ciśnieniowe które podnoszą ciśnienie w zbiorniku i dzięki temu spryskiwanie jest prostsze i efektywniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu zraszającego.
Węże te zamieszkują wiecznie zielone lasy tropikalne i bardzo rzadko wystawione są na pełne nasłonecznienie. Preferują gałęzie w półmroku. W terrarium najlepiej zainstalować jak najmniejszą i najsłabszą świetlówkę UV (np. Repti-Glo 2.0). Jeżeli chodzi o ogrzewanie to należy stosować czerwone promienniki podczerwieni bądź żarniki (promienniki działające na zasadzie drutu oporowego). Od wiosny do jesieni oświetlamy węże 13-14 godzin dziennie. Konieczne są zmiany w cyklu oświetlenia w celu stymulowania zwierząt do rozmnażania.
Boa leśny prowadzi nocny tryb życia. W terrarium cały dzień spędza w kryjówce lub na ulubionej gałęzi. Dosyć często na krótko przed zgaszeniem oświetlenia i ogrzewania dziennego węże te wychodzą pod promiennik aby "złapać" ostanie ciepłe promienie. Od razu po wyłączeniu oświetlenia w terrarium węże te stają się bardzo aktywne.
Pokarm:
W naturze zjada wiele różnych kręgowców. Ptaki, nietoperze, gryzonie, żaby, jaszczurki czy torbacze znajdują się w menu tego gatunku. W hodowli gatunek ten żywimy przede wszystkich gryzoniami karmowymi. Gatunek wybitnie reaguje na ruch przyszłej ofiary. Młode karmimy oseskami mysimy, wraz z wiekiem zwiększamy rozmiar pokarmu. Boa leśny ze względu na wolną przemianę materii nie należy karmić zbyt często. Młode karmimy raz na tydzień, podrostki co ok. 12 dni, a dorosłe nawet co 20. Dodatkowo lepszym rozwiązaniem jest podanie dwóch mniejszych porcji pokarmu niż jednej dużej.
Rozmnażanie:
Gatunek jajożyworodny. Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok. 3 lat. Typowego zimowania w przypadku tego gatunku nie stosuje się. Obniża się jedynie temperaturę o kilka °C. By skłonić je do rozrodu w okresie listopad (koniec listopada))-luty stopniowo obniżamy temperaturę do 26°C w dzień, a w nocy do 22°C. Zmniejszamy także wilgotność do ok. 60-65% oraz czas oświetlania zbiornika o 3-4 godziny. Po podniesieniu parametrów w terrarium do właściwych przystępujemy do łączenia węży. Ciąża samicy trwa 6-8 miesięcy.
Dymorfizm płciowy:Słabo widoczny. Generalnie samice są większe i grubsze od samców, ale to tylko teoria. Najpewniejszym sposobem określania płci
gada jest sondowanie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz