wtorek, 22 października 2013

Stepniarka egipska

Wygląd Niewielka jaszczurka o smuklej budowie ciała. Uwagę zwraca wydłużona, trójkątna głowa, dobrze wykształcone, smukłe kończyny zakończone długimi, cienkimi palcami. Ogon długi, stanowiący połowę długości ciała. Ubarwienie grzbietu to różne odcienie brązowego, zazwyczaj jest brązowożółta lub szarożółta, z licznymi, drobnymi ciemniejszymi plamkami. Plamy te na ogonie często się zlewają, tworząc niekiedy ciemniejsze pręgi. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowa. Samce są nieznacznie większe i masywniejsze od samic.
Środowisko i tryb życia W naturze jest jednym z pospolitszych gatunków, zasiedlającym przeważnie tereny suche najczęściej półpustynie lub stepy. Niekiedy występują także w pobliżu siedzib ludzkich, dokąd zwabia je obfitość owadów i dostateczna liczba kryjówek. Najczęściej występują w niewielkich grupkach, dzieląc czas między wygrzewanie się w promieniach słońca i polowanie. Zaniepokojone ratują się błyskawiczną ucieczką. Czy wiesz, że...
Ta często występująca w naturze jaszczurka jest importowana do całej Europy, gdzie znajduje nabywców wśród miłośników gadów. Jednak jej chów w terrariach bywa problematyczny, zwierzęta takie rzadko się rozmnażają i najczęściej padają po kilku miesiącach. Jaszczurki te łatwo się oswajają. W Polsce pod nazwa stepniarka egipska sprzedawanych jest kilka gatunków z rodzaju Acanthodactylus. Jej inna krajowa nazwa to grzebieniopalczyk lamparci.
Pokarm Stepniarka poluje na rozmaite bezkręgowce, w naturze podstawą jej diety są różne owady. W hodowli amatorskiej najczęściej jest karmiona świerszczami. Występowanie Spotykana w północnej Afryce gdzie występuje m. in. na terenie Egiptu oraz Libii. Rozmnażanie Po godach, przypadających na początek pory wilgotnej samica składa 4-7 jaj. Niewiele wiadomo o jej rozmnażaniu w warunkach niewoli, ale jest ono raczej problematyczne.
Terrarium Terrarium powinno być możliwie jak największe, gdyż te jaszczurki są ruchliwe i szybko biegają. Myślę, że terra ok 50x30x30cm będzie w porządku. Przyda się ścianka wspinaczkowa z półkami i dużą ilością kryjówek, ścianka najlepiej wykonana ze styropianu pokrytego zaprawa z pigmentem. Podłoże to najlepiej drewienka bukowe/olchowe. Lampa grzewcza, kabel grzewczy i lampka UVB obowiązkowo. Dodatkowo można w terrarium umieścić konar czy korzeń jakiegoś drzewa, kamienie i jakieś pustynne rośliny (sztuczne raczej). Temperatura wysoka, pod lampą grzewczą nawet do 40* w lecie, ale warto pomyśleć by w terrarium było tez miejsce nieco chłodniejsze lub niewielki, płytki basenik. Wilgotność niewielka, 40-50%, można zraszać z rana.

wtorek, 10 września 2013

Wąż pończosznik

Jest to niewielki smukły wąż, dorastający w zależności od podgatunku do 45-125 cm. Samce są nieco mniejsze i cieńsze niż samice. Głowa najczęściej jest czarna i niewyraźnie oddzielona od tułowia. Oczy są wielkie i mają okrągłą źrenice. Ciało pokrywają łuski z guzkiem (szczególnie w okolicy grzbietu). Posiadają pojedynczą tarczkę odbytową (analną). Barwa ciała jest bardzo zmienna zależy od podgatunku i może być: czarna, zielonkawo-brązowa, oliwkowa, żółta. U wszystkich podgatunków występują trzy jasne pasy biegnące od głowy do ogona, barwy żółtej, białej lub czerwonej. Wzdłuż boków mogą się również pojawiać różnej wielkości plamki barwy białej, czerwonej lub niebieskiej. Brzuch pokryty jest zielonkawymi lub żółtymi łuskami. Ogon jest długi i smukły.
Żyje w wilgotnych miejscach nad brzegami rzek, mokradłach, bagnach oraz wilgotnych lasach . Aktywny jest głównie w dzień, w okresie od marca do listopada. W listopadzie pończoszniki zbierają się w wielkich gromadach (kilkaset do kilku tys. osobników) w jednym miejscu i zimują, najczęściej są to jakieś szczeliny lub groty. Ze snu budzą się w marcu i zaczynają gody. Samce wyłaniają się pierwsze i czekają przy wyjściu na samice, które sygnalizują swoją gotowość rozrodczą wydzielając feromony stymulujące samce do aktywności rozrodczej. Ponieważ dookoła jest pełno węży samica może zostać otoczona przez wijący się kłąb zalotników. Pewne samce mają przewagę nad rywalami, gdyż także wydzielają feromony. Pozostałe samce są przez to wprowadzane w błąd i tracą orientację kto właściwie jest ich partnerem, a dzięki temu "oszuści" odnoszą większe sukcesy rozrodcze. Okres godowy trwa do maja. W lipcu i sierpniu samica rodzi 14-40 młodych (a czasem nawet 80) długości 18 cm. Młode dojrzewają w drugim roku życia przy długości ciała około 74 cm. Mniejsze podgatunki dojrzewają w pierwszym roku życia przy 40 cm.
Wymagają średniej wielkości terrarium, z dużym basenem. Część lądową pokrywamy torfem, torfem z piaskiem lub ziemią ogrodową. Wystrój terrarium tworzymy z kamieni, korzeni, kory lub mchu, tworząc w ten sposób kryjówki dla węży. Utrzymujemy temperaturę 20-28°C w ciągu dnia, a w nocy może nieznacznie spadać. Terrarium spryskujemy wodą, jednakże musimy w terrarium zapewnić dobrą wyminę powietrza, gdyż zbyt wysoka wilgotność przy nieodpowiedniej wentylacji może doprowadzić do grzybiczych lub bakteryjnych schorzeń skóry, które są trudne w leczeniu. Ażeby doprowadzić do zachowań godowych wskazane jest zimowanie w temperaturze 5-8°C przez 4-8 tygodni (z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to w 100% niezbędne, gdyż bez zimowania też dochodzi do godów). Najczęściej samica po linieniu wydziela substancje pobudzające samca do zachowań rozrodczych zakończonych kopulacją.
W naturze zjadają żaby (także kijanki) i inne płazy, ryby, ślimaki bezskorupowe, rosówki a nawet oseski mysie. W hodowli stosujemy ich naturalne pokarmy (nie wolno jednak w tym celu odławiać krajowych, chronionych gatunków zwierząt), ale także możemy nauczyć je jeść kawałki ryb. Pokarm w postaci fragmentów ryb powinien być przed podaniem ogrzany w temperaturze 80°C przez 5 minut lub wzbogacony o mieszankę witaminowo-mineralną bogatą w witaminy z grupy B. Takie postępowanie z surowym mięsem ryb słodkowodnych spowodowane jest obecnością enzymu tiaminaza odpowiedzialnego za rozkładanie witaminy B1 w organizmie węża. Doprowadza to do niedoboru (hipo- a czasem nawet do awitaminozy) wit. B1 co wywołuje chorobę objawiającą się zaburzeniami orientacji i równowagi.

środa, 24 lipca 2013

Pyton królewski (Python regius)

Pyton królewski (Python regius) – gatunek węża z rodziny dusicielowatych, jeden z mniejszych przedstawicieli podrodziny pytonów. Rozmiar Zazwyczaj 90-120cm , jednak zdarzają się osobniki dorastające do rozmiaru 180cm Przy dobrych warunkach życia dożywa 15-20 lat
wygląd: Posiada krępe i masywne ciało, o obłym zarysie, pokryte gładkimi łuskami. Stosunkowo niewielka głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Łuski na głowie są koloru ciemnobrązowego lub czarne. Ubarwienie ciała ciemnobrązowe lub czarne z żółtopiaskowymi lub złotobrązowymi plamami wzdłuż boków. Brzuch biały lub żółtawy z lub bez plamek. Ogon krótki i tępo zakończony. Oczy zazwyczaj ciemne mocno wystające. Pyton królewski to zwierzę o nocnym trybie życia. Terrarium: Tropikalne o układzie poziomym 100x60x60 cm . Terrarium nie musi być wysokie – pytony królewskie niechętnie się wspinają. Młodsze węże należy trzymać w mniejszych terrariach – zbyt duża przestrzeń stresuje je i utrudnia oswajanie. Wymaga temperatury w przedziale od 26 do 32° C (niedopuszczalne są duże wahania temperatury) W terrarium pytona królewskiego oświetlenie nie jest wymagane, jeśli posiadamy w miarę oświetlony pokój. Węże te nie przepadają za zbyt dużym nasileniem światła ze względu na ich nocną aktywność, dlatego nie należy stresować zwierzęcia w ten sposób. Jeśli jednak w pokoju, w którym stoi terrarium jest zawsze ciemno, warto zamontować jedną słabą żarówkę. Temperatura w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 28-29°C, pod promiennikiem ciepła do 32°C. W nocy natomiast nie powinna spadać o więcej niż 4-5°C, a pod o 2°C. Zbyt duże dobowe wahania temperatur nie mogą wystąpić, ponieważ grozi to śmiercią zwierzaka. Aby zachować odpowiednią temperaturę w terrarium można użyć kabla grzewczego, promiennika ciepła, żarówki emitującej promieniowanie podczerwone, itd. Zdecydowanie niepolecane są jednak skałki grzewcze, które często powodują poparzenia u zwierząt. Każdy rodzaj ogrzewania powinien być podłączony do termoregulatora, który zapewni odpowiednią temperaturę w terrarium. Wilgotność w terrarium powinna wynosić 60-75% .
wyposażenie terrarium: Ze względu na umiłowanie pytonów królewskich do wspinaczki, należy umieścić w terrarium solidny konar, po którym wąż będzie mógł się wspinać, i który nie zawali się pod jego ciężarem. Oprócz tego, obowiązkowo musi się tu znaleźć również przynajmniej jedna kryjówka dopasowana do rozmiaru węża. Jeśli jest możliwość, warto zrobić więcej kryjówek, wówczas wąż będzie miał możliwość wyboru gdzie się schować. W kryjówce można natomiast umieścić wilgotny mech lub torf włóknisty. Zalecany basen z wodą. Pokarm: Pyton królewski to drapieżnik jak wszystkie węże, młodym podajemy szczurze noworodki i myszy, dorosłym szczury. Łatwo przyzwyczajają się do zjadania martwego, mrożonego pokarmu.

piątek, 19 lipca 2013

Pyton tygrysi (Python molurus)

Posiada silne masywne ciało, głowa dobrze wyodrębniona od reszty ciała. Na górnej i dolnej wardze zauważamy szereg otworów, są to ujścia jamek termoreceptorowych. Dzięki tym termoreceptorom wyczuwają one różnice temperatury miedzy otoczeniem a ciałem ofiary i precyzyjnie ja odnajdują w całkowitej ciemności (podobne narządy jamki policzkowe posiadają grzechotniki), oraz pionowe źrenice. Podstawowy deseń to jasno lub ciemnobrązowe, nieregularne duże plamy oddzielone od siebie cienkimi, jasnożółtymi pręgami. Plamy są jaśniejsze w części centralnej, ciemniejsze zaś przy krawędziach. Łuski brzuszne są jasne, szaro-żółte; bez wzoru lub z delikatnym nakrapianiem. Poszczególne podgatunki różnią się intensywnością i jasnością tych plam tworzących podstawowe umaszczenie. Występujące w naszych terrariach osobniki są najczęściej mieszańcami podgatunków i dlatego można spotkać taka różnorodność wielkości i ubarwienia tych pytonów. Wielkość: W zależności od podgatunku osiąga przeważnie od 3,5 do 8 m długości. Python molurus molurus dorasta do 4 - 4,5 m, zaś Python molurus bivittatus do 6 m, Python molurus molurus "pimbura" jest najmniejszy i nie przekracza 3,5 metra długości. Ze względu na długoletni chów wsobny, szczególnie podgatunku ciemnoskórego nastąpiło m.in. zmniejszenie osiąganych rozmiarów. W chwili obecnej osobniki tego podgatunku często nie przekraczają 4 metrów długości. Długość życia: Do około 25 lat (maksymalnie 37). Oczywiście m.in. złe warunki środowiskowe, nieprawidłowe żywienie i przebyte choroby znacznie wpływają na skrócenie długości życia tego pytona w warunkach niewoli. Cechy szczególne: Samica opiekuje się złożonymi jajkami, owija się wokół nich i pozostaje tak aż do wylęgu młodych broniąc swych jajek. W splotach dzięki drżeniom mięśni jest w stanie podnieść o kilka stopni temperaturę ciała (podobnie robi Homo sapiens, gdy mu zimno doskwiera i drży z zimna). Gdy natomiast jest za ciepło poluźnia sploty.
Ciekawostki: Posiada kilka odmian barwnych. Znane są osobniki albinotyczne (amelanistyczne), "zielone", "labiryntowe", marmurkowe, "leopard" i wiele innych uzyskanych poprzez krzyżowanie osobników o określonych cechach umaszczenia. Żywienie: Wszelkie zwierzęta ciepłokrwiste w zależności od wielkości i kondycji węża podajemy mu myszy (młodym osobnikom), stopniowo przechodząc na szczury, chomiki, świnki morskie, króliki. Nie gardzą ptakami - "jednodniówkami" kurcząt, gołębiami, kurami (ten rodzaj pokarmu jest bardziej uwodniony, więc odchody po takiej diecie są bardziej płynne i trudniejsze do eliminacji z terrarium poza tym ptaki często są bezobjawowymi przenosicielami salmonellozy, która u węza może wywołać objawowe zakażenie). Młode karmimy raz w tygodniu, dorosłe osobniki raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Węże te są skłonne do otyłości, co wpływa znacząco na wydolność płciowa i jakość i ilość potomstwa. Niektóre osobniki po obfitym posiłku potrafią pościć nawet kilka miesięcy (moja samica potrafiła sobie odmówić posiłku przez 13 miesięcy potem zjadła 3 kury i dwa króliki w ciągu trzech tygodni i znowu pościła przez 8 miesięcy), należy obserwować czy przyczyną braku apetytu nie jest pogorszenie stanu zdrowia węża (objawami może być wychudzenie, wymiotowanie, ospałość i wiele innych)
Terrarium: Jest to duży wąż, więc wymaga odpowiednio dużego pomieszczenia. Terrarium typu tropikalnego powinno być wyposażone w basen o wielkości takiej, by cały wąż mógł się w nim zanurzyć. Woda musi być czysta, bo basen służyć będzie wężowi także jako wodopój. W basenie też często pytony oddają nieczystości, a uwzględniając wielkość węża i temperaturę w terrarium musimy się ustrzec przed niemiłymi zapachami. Dlatego też basen powinien być zaopatrzony w odpływ ułatwiający szybką wymianę wody w razie jej zabrudzenia. Jako podłoża możemy użyć trocin, mieszaniny trocin z torfem, torfu z piaskiem lub zwykłych gazet lub papierowych ręczników. Należy uwzględnić łatwość wymiany i uzupełniania podłoża w przypadku zanieczyszczenia go odchodami. Konary lub gałęzie umieszczone do wspinania i zrzucania wylinki muszą uwzględniać wielkość i masę węża (4-metrowy osobnik ma masę 25 kg). Muszą być one stabilne, by wąż nie doznał uszkodzeń, gdy gałąź się złamie lub przewróci pod ciężarem węża. Ewentualne półki, na których węże będą przebywać także muszą uwzględniać dużą masę zwierzęcia. Kryjówek nie stosujemy, ale jeśli ktoś chce i ma na to miejsce w terrarium umieścić możemy np. przewrócony plastikowy pojemnik na śmieci (do nabycia w marketach budowlanych) lub wydrążony pień. Długość terrarium (bez długości i szerokości basenu) to minimum połowa długości węża, a szerokość 1/3 długości węża. Terrarium nie musi być wysokie, bo węże te mało się wspinają. Im większe terrarium tym lepiej dla węża. Oświetlenie: Cykl 12 godzinny, światło nie może być zbyt intensywne ze względu na nocny tryb życia tego węża. Podczas stymulacji węzy do rozpoczęcia godów skracamy odpowiedni czas oświetlenia terrarium (patrz zimowanie). Temperatura: W dzień 26-30°C, pod promiennikiem może dochodzić do 35°C, nocą spadek do około 22-24°C. Wąż musi mieć swobodny dostęp do miejsc o różnej temperaturze. Zazwyczaj promiennik umieszczamy w przeciwnym rogu terrarium, co basen. Promienniki i maty grzewcze zabezpieczamy przed poparzeniem się o nie węży.
Wilgotność: Powinna się utrzymywać na poziomie około 65-80%. Zraszamy codziennie terrarium letnią, świeżą wodą. Także duża powierzchnia basenu, gdzie woda ogrzewana jest do temperatury 24-26°C (np. grzałka akwarystyczną o odpowiedniej mocy lub matą grzewczą umieszczoną pod nim) ułatwia utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu hodowlanym.
Aktywność: Budzi się do życia o zmierzchu i w nocy, ale za dnia gdy w terrarium nie jest zbyt jasno chętnie pełza i poszukuje pokarmu lub siedzi długie godziny w basenie. Rozmnażanie: Osiągają dojrzałość płciową przy długości ciała 2,5 m(samce) i 3metrów (samice), tzn. w 3 - 4 roku życia. W naturze gody odbywają się od listopada do marca w zależności od obszaru występowania. W terrarium okres ten przypada na koniec listopada początek stycznia. Aby zachęcić węże do podjęcia aktywności płciowej skracamy dzień do 8 godzin i obniżamy nieco temperaturę do poziomu 24°C. Wilgotność może spaść do 65%. Osobniki rozdzielamy według płci, a po około dwu - trzech dniach od przywrócenia pierwotnych parametrów w terrarium łączymy samice z samcem (samcami) w jego terrarium. Kopulacja odbywa się zazwyczaj nocą i trwa kilka godzin, może się powtarzać kilkakrotnie w przeciągu paru dni. Po tym czasie samica zjada swoją ostatnią ofiarę. Przez okres "ciąży" trwający około dwa miesiące samica nie pobiera pokarmu, głównie się wygrzewa pod promiennikiem lub przebywa w basenie. Wieczorem po około dwu miesiącach od kopulacji samica składa jajka w splotach swego ciała. Ich ilość jest uzależniona od kondycji i wielkości samicy i sięga nawet 80 sztuk. Jeśli jest nie niepokojona, a warunki w terrarium sprzyjają inkubacji jaj samica opiekuje się nimi do wylęgu (patrz cechy szczególne). Jeżeli samica jest niepokojona lub warunki panujące w terrarium są nieodpowiednie, by sama mogła je wyinkubować, to schodzi ona ze zniesionych jaj. Przenosimy wtedy jajka delikatnie (najczęściej cały pakiet, bo są one pozlepiane) do inkubatora gdzie panuje temperatura 29-31°C i wilgotność 90%. Niektórzy hodowcy stosują inkubacje bez podłoża umieszczając jajka w nylonowej siatce swobodnie przewieszonej nad taflą wody (trzeba dobrze zabezpieczyć jajka by nie wpadły do wody) lub pewnego rodzaju ruszcie. Inni inkubują jajka używając wermikulitu, mchu torfowca, torfu z piaskiem. Inkubacja w takich warunkach trwa około dwóch miesięcy. Młode wężyki wylęgają się z jaj w ciągu dwóch - trzech dni, jeżeli z jakiegoś jajka nie wylągł się młody to należy jajko delikatnie rozciąć, bo być może młody pyton nie ma siły przebić skorupki jajka lub zamarł w późnej fazie rozwoju. Młode pytoniki mają zazwyczaj 50-60 cm. Po tygodniu, dwóch zrzucają pierwsza wylinkę i zaczynają przyjmować pierwszy pokarm małe myszki. Na początku nieco kąśliwe szybko oswajają się do kontaktu z człowiekiem. Rozpoznawanie płci Samiec jest mniejszy, posiada zdecydowanie większe pazury odbytowe (długości nawet 1,5 cm).
Okres godowy pytona tygrysiego ciemnoskórego przypa- da na wiosnę. Składa od 15 do nawet 100 jaj. Samica owija się wokół nich, poprzez rytmiczne skurcze mięśni podno-si temperaturę ciała do 28-30 st. C i... zamienia się w żywy inkubator. Młode wykluwają się po dwóch miesiącach. Na początku mierzą 50 cm długości. Pełne rozmiary osiągają zależnie od częstotliwości posiłków. Zimowanie: Nie stosuje się typowego zimowania. Hodowcy i literatura sugeruje obniżenie temperatury w terrarium w okresie od września i października, listopada do poziomu 22-24°C. Skracamy także oświetlenie do 8 godzin na dobę, a wilgotność do poziomu 60-65%. Uwagi te tyczą się głównie gatunku nominalnego o najbardziej północnym zasięgu. Uwagi: Jest to piękny wąż, jednak dorastający do znacznych rozmiarów. Z 60 cm wężyka po 4 - 5 latach wyrasta 4 - 5 metrowy kolos o obwodzie ciała większym niż udo mężczyzny. Rodzi to pewne problemy. Po pierwsze tak duży wąż wymaga odpowiednio dużego terrarium, którego nie jesteśmy często zapewnić w domowych warunkach, po drugie tak duży wąż może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego (w USA notuje się kilka razy w roku przypadki uduszenia, głównie dzieci przez pupila - z związku z tym w niektórych stanach jak i państwach zachodnich wprowadzono zakaz trzymania węży powyżej określonej długości (3 metrów) lub wprowadzona odpowiednie zezwolenia na posiadanie tego węża (jak i innych dużych węży). Po trzecie tak duży wąż musi dużo jeść, więc wymaga dużych pokarmów (kury, króliki) lub jednorazowego podania dużej ilości mniejszych zwierząt karmowych.
Podgatunki: Znane są trzy podgatunki pytona tygrysiego: Pyton tygrysi ciemnoskóry (Python molurus bivittatus) Żyje na Birmie, południu Chin, w Laosie, Malezji i Indonezji, a także na wyspach: Celebes, Jawa i Borneo. Nazwa polska: Pyton tygrysi ciemnoskóry, Pyton dwupręgi, Pyton birmański
Pyton cejloński (Python molurus "pimbura") Występuje tylko na Cejlonie (Sri Lanka). Według najnowszej systematyki podgatunek ten nie jest uznawany jako samodzielny. Traktowany jest jako cejlońska populacja Pytona jasnoskórego (P.m. molurus) Nazwa polska: Pyton cejloński

poniedziałek, 15 lipca 2013

Wąż byczy

Wygląd: Duży wąż o silnej budowie ciała i stosunko krótkiej głowie. Wyodrębnia się kilka podgatunków o różnym zasięgu występowania oraz odmiennym ubarwieniu. Przeważnie jest żółtoszary z licznymi czerwonobrązowymi plamami na całym ciele. Plamy te niekiedy łączą się, a na ogonie tworzą ciemne pierścienie, silnie kontrastujące z jego żółto-pomarańczową barwą. Spotykane są także osobniki albinotyczne (jasne ubarwienie i czerwone oczy) oraz melanistyczne (czarne). Hodowcy tego gatunku na drodze selekcji i spontanicznych mutacji uzyskali szereg odmian barwnych różniących się zarówno kolorem jak i wzorem.
Środowisko i tryb życia: Zamieszkuje zróżnicowane środowiska, w zależności od terenu występowania i populacji. Najczęściej spotykany w suchych lasach iglastych (najczęściej na drzewach), ale nie stroni też od plantacji i upraw. Obfitość gryzoni może go zwabiać w pobliże siedzib ludzkich, gdzie jako kryjówka może mu służyć zdziczały ogród czy też rzadziej odwiedzana szopa. W górach występuje do 2750 m. n.p.m., był spotykany także na prerii. Aktywny w ciągu dnia, chociaż w okresach dużych upałów jest aktywny głównie rano i wieczorem. Niekiedy w okresach gorszej pogody wykorzystuje nory gryzoni, lub te wykopane przez siebie, w czym pomaga mu mocna budowa pyska. Długość życia: Jak większość dusicieli w dobrych warunkach hodowlanych przeżywają kilkanaście do dwudziestu paru lat. Terrarium: Węże bycze najlepiej pielęgnować pojedynczo, w parach lub „trójkątach” składających się z samca i dwóch samic. Łączenie ze sobą dwóch samców nie jest zalecane, ponieważ stresuje zwierzęta i może doprowadzić do walk. Z racji na stosunkowo duże rozmiary węże te wymagają dość obszernego pomieszczenia. Najlepiej nadają się dla nich rozległe terraria o wymiarach min. 120x50x50 cm z wnętrzem urządzonym tak, aby imitowało step lub dno suchego lasu. Dno pomieszczenia należy pokryć min. 5-, a jeszcze lepiej 10-centymetrowej grubości warstwą rozdrobnionej kory, drewna lub grubego piasku (można te składniki wymieszać ze sobą tak, aby tworzyły jednolitą masę). W terrarium trzeba umieścić kilka solidnych konarów do wspinania oraz konieczną dla dobrego samopoczucia zwierzęcia obszerną kryjówkę, np. w postaci groty. Grotę taką łatwo wykonać z kilku łupków kamiennych (do kupienia na składach budowlanych oraz w sklepach zoologicznych) - do ich spajania można użyć cementu, kleju silikonowego stosowanego np. w akwarystyce (do kupienia w dobrych sklepach z rybkami), a nawet zwykłego kleju uniwersalnego, pod warunkiem jednak, iż będzie on bezwonny i nietoksyczny dla zwierząt. Schronienie powinno być na tyle duże, aby wąż bez problemu się w nim mieścił. Poza nim w terrarium należy również umieścić niewielki basen o wymiarach ok. 30x30 cm i głębokości ok. 10 cm. Wyposażenie techniczne pomieszczenia dla węża powinno stanowić oświetlenie w postaci specjalnej żarówki dla gadów. Jej moc należy dobrać w taki sposób, aby temperatura w dzień wynosiła w granicach 24-27oC. W nocy powinna spadać do 19-24oC. Aby to osiągnąć można dodatkowo umieścić w terrarium źródło ciepła w postaci skałki grzejnej lub maty grzewczej ulokowanej w podłożu, choć najczęściej nie jest to konieczne. Wilgotność powietrza w terrarium powinna być utrzymywana na poziomie 50-60%. Jest to wąż o bardzo małej aktywności, jeżeli jednak zgłodnieje to raczej o zmierzchu i w nocy próbuje poszukiwać potencjalnych ofiar.
Rozmnażanie: Dojrzała samica składa przeważnie kilkanaście jaj (od 4 do 25) zazwyczaj w norach lub do wypróchniałych pni, pod sterty korzeni. Młode lęgną się po upływie 2-3 miesięcy. Przy sprzyjających warunkach klimatycznych i zasobności pokarmu jaja mogą być składane nawet do trzech razy w ciągu roku. Pokarm: Najczęściej poluje na różne gryzonie, jednakże nie gardzi też żabami, jaszczurkami, mniejszymi wężami a nawet ptakami (głównie pisklęta). Młode polują przeważnie na niewielkie jaszczurki oraz oseski gryzoni. Ofiary dusi w splotach ciała a następnie połyka. Występowanie: Spotykany od południowej Kanady poprzez Stany Zjednoczone aż do północnego Meksyku.
Ciekawostka: Ze względu na mocną budowę ciała, wielkość oraz ubarwienie (ciemniejsze pasy i plamy na jasnym tle) bywa prześladowany przez miejscową ludność, która myli go z grzechotnikami. Wrażenie to wzmaga nie tylko agresywna S-owata postawa w ale także buczące dźwięki jaki wydaje podrażniony wąż byczy, co może trochę przypominać szelest grzechotki. Podniecone osobniki mogą także uderzać ogonem w podłoże, powodując donośny szelest.

środa, 10 lipca 2013

Wąż amurski (Elaphe schrencki Strauch)

Wąż amurski (Elaphe schrencki Strauch) jest gatunkiem pochodzącym z Azjatyckiej części Rosji, północne tereny Chin i Korei . Spotykany jest głównie na wilgotnych terenach przy brzegach rzek czy bagnach , łąkach , leśnych polanach , zamieszkuje tereny stepowe , często spotykany w sadach i zagrodach ludzkich , gdzie poluje na gryzonie.
Osiąga maksymalnie do 180 cm długości, choć najczęściej długość dorosłego osobnika nie przekracza 150 cm. Ma stosunkowo krępą budowę ciała. Ubarwienie czarne w białawe poprzeczne wzory. Podgatunek anomala ma brązowo-żółte ubarwienie (brak czarnego barwnika). Wąż niejadowity. Stosunkowo łatwy w hodowli. Wymaga terrarium takiego jak do gatunków nadrzewnych. Wielkość terrarium i oświetlenie: Najmniejsze dozwolone rozmiary terrarium dla pojedynczego osobnika to 100/50/70 cm przy układzie dł/szer/wys. Są to wymiary minimalne, dlatego należy postarać się o większe terrarium, jeśli mamy taką możliwość, aby wąż miał jak najwięcej swobody. Jeśli zechcielibyśmy w zbiorniku umieścić więcej osobników, terrarium powinno być odpowiednio większych rozmiarów. Temperatura odpowiednia dla tego gatunku to 20-25°C w ciągu dnia. Pod promiennikiem może dochodzić nawet do 30°C, lecz nie więcej, gdyż nie toleruje on wyższych temperatur. W nocy zaś temperatura powinna spadać do około 20°C. Wąż ten aktywny jest głównie w dzień, potrzebuje więc oświetlenia w cyklu 12-godzinnym. Wilgotność przez całą dobę powinna wynosić około 60% Wyposażenie terrarium: Niezbędny w terrarium węża amurskiego jest basen o takim rozmiarze, by cały wąż mógł się w nim zmieścić. Jest to ważny element, gdyż gatunek ten bardzo dużo czasu przebywa w wodzie. W terrarium nie może również zabraknąć konarów i gałęzi umożliwiających wężowi wspinanie się. Należy zapewnić mu także odpowiednio grubą warstwę podłoża by mógł się w nim swobodnie zagrzebywać. Najlepszy w tym przypadku będzie torf lub piasek.
Pożywienie: Odżywia się głównie gryzoniami i ptakami, niektóre osobniki zjadają też jaja ptaków. Rozmnażanie: Gody odbywają się zwykle wiosną. Samica składa 6-14 jaj, z których po 40-60 dniach wykluwają się młode o długości 30-35 cm. Żywią się one noworodkami gryzoni i pisklętami.

poniedziałek, 8 lipca 2013

Pyton dywanowy (Morelia spilota mcdowelli High Contrast)

Pytony dywanowe osiągają spore rozmiary, dlatego polecane są raczej zaawansowanym terrarystom. Według niektórych jest to jeden z najpiękniej ubarwionych węży. Poszczególne podgatunki tych pytonów bardzo się od siebie różnią pod względem ubarwienia.
terrarium: Minimalne rozmiary terrarium dla pojedynczego osobnika wynoszą 60/60/100 cm przy układzie dł/szer/wys. Należy jednak przyjąć zasadę, że im większe terrarium, tym lepiej dla węża. Jeśli zechcielibyśmy umieścić w nim więcej osobników, terrarium powinno być odpowiednio większych rozmiarów. Temperatura w terrarium powinna w dzień wachać się w różnych miejscach od 25°C do 31°C pod promiennikiem może dochodzić do 35°C, zaś w nocy może spadać do 25 – 28°C. Najlepszym sposobem zapewnienia odpowiedniej temperatury w terrarium jest ogrzewanie żarówkami. Jest to sposób najbardziej zbliżony do naturalnego działania słońca. Wystrój i warunki powinny być typu tropikalnego. Wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie 60-75% podczas dnia, nocą jednak powinna wzrastać do około 80%. Wymagane wyposażenie terrarium:
Obowiązkowo w terrarium dla pytona dywanowego powinny znaleźć się kryjówki i basen dopasowane do wielkości węża. Kryjówki powinny być całkowicie zaciemnione i jak najciaśniejsze, byle by tylko wąż się w nich zmieścił. Równie ważnym elementem wystroju są konary, lub cokolwiek innego, po czym wąż mógłby się wspinać.
Pokarm : myszy, mastomyszy, szczury, chomiki, pisklęta.

piątek, 5 lipca 2013

Lancetogłów mleczny

Nazwa łacińska Lampropeltis triangulum Nazwa polska Wąż mleczny Rozmiary w zależności od podgatunku dorosłe samce osiągają 80 - 120 cm. Terrarium stepowe, 100x50x50 Długość życia 12 lat Aktywność nocna Temperatura 25-30°C Wilgotność 50-70% Pokarm zwierzęcy Dymorfizm płciowy widoczny Uwagi: Jeżeli chcemy rozmnażać Węże mleczne należy zapewnić im zimowanie. Potrafi zjadać osobniki własnego gatunku.
Lancetogłów mleczny (Lampropeltis triangulum) wąż z rodziny połozowatych zamieszkujący Stany Zjednoczone i Amerykę Środkową. Na tym obszarze tworzy ponad 20 podgatunków różniących się kolorem, wzorem i wielkością. Część podgatunków naśladuje węże koralowe: są czerwone z wąskimi białymi lub żółtymi poprzecznymi pasami z czarną obwódką. Zamieszkuje rozmaite środowiska od lasów sosnowych, przez prerie, aż do podgatunków typowo górskich czy pustynnych. Żywi się drobnymi ssakami, ptakami, wężami i jaszczurkami, mniejsze formy polują również na owady. Osiąga 60 do 180 cm długości. Jajorodny, samica składa od 3 do 18 jaj, z których po 45-70 dniach wykluwają się młode. Szereg podgatunków jest często hodowanych w terrariach, w zależności od pochodzenia wymagają różnych typów terrariów. Terrarium: Typu stepowego, na dno wysypujemy mieszaninę torfu, ziemi i piasku (można to zastąpić np. odpowiedniej wielkości kawałkami kory, mamy wtedy mniejsze prawdopodobieństwo ze nasz pupilek będzie się zakopywał i chował pod ziemie; żwirek umieszczony w terrarium mógłby pokaleczyć pysk lancetogłowa podczas próby wkopania się w podłoże). Jako ozdobę można umieścić korzeń, gałąź i kwiaty, których wąż nie niszczy. Nie można oczywiście zapomnieć o misce z zawsze świeżą wodą do picia. Terrarium powinno mieć minimalne wymiary 60cm/40cm/40cm dla jednego dorosłego osobnika. Za dnia temperatura w terrarium powinna utrzymywać się w granicach 26 -32°C, z uwzględnieniem miejsc chłodniejszych i cieplejszych, tak by wąż sam mógł wybrać dla siebie odpowiednie miejsce. Nocą dozwolone są spadki temperatury do 22-23°C. Z kryjówek wychodzi o zmierzchu, czasami można go zobaczyć w dzień.
Wilgotność: Powinna wynosić około 50-70%. By uzyskać zadowalającą nas i przede wszystkim węża wilgotność, należy spryskiwać raz dziennie terrarium letnią woda, a podłoże powinno być lekko wilgotne z zachowaniem suchszych miejsc. Uwagi: Wąż lubi zakopywać się w podłożu - daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Jest "mistrzem" ucieczek. Dymorfizm płciowy: Z reguły samce dorastają do większych rozmiarów, mają dłuższe ogony, grubsze i szersze u podstawy. Wiąże się to z obecnością półprącia. Te cechy nie dają jednak 100% pewności co do określenia płci, by być pewnym należy wykonać sondowanie. Zaleca się, aby wykonała je osoba mająca już na tym polu pewne doświadczenie (niepoprawne sondowanie może uszkodzić półprącia i w konsekwencji doprowadzić do bezpłodności węża). Cechy zachowania: Przy młodych, względnie "świeżo" kupionych osobnikach możemy się spotkać z bojaźliwością i nerwowością. Zanika to po czasie aklimatyzacji. Branie ich na ręce nie przedstawia żadnych trudności. Żywienie: W naturze węże żywią się małymi jaszczurkami, wężami (również tego samego gatunku oraz jadowitym), jajkami i pisklętami ptaków. W terrarium młode karmimy oseskami a dorosłe myszami i małymi szczurami.
Ciekawostki : Nazwa wąż mleczny wzięła się od fałszywego mitu, jakoby węże te ssały mleko krów. Jest to fałsz, a węże nie mają nawet fizycznych możliwości, aby ssać mleko. Przekonanie to wzięło się prawdopodobnie stąd, iż węże te znajdowane są często w pobliżu obór, gdzie znajdują się chłodne, sprzyjające warunki do odpoczynku oraz polowania na znajdujące się tam gryzonie.

środa, 3 lipca 2013

Boa kubański

Boa kubański (Epicrates angulifer) – gatunek węża z rodziny dusicielowatych, występujący na Kubie. Jego długość dochodzi do 4,50 m (przeważnie jest to jednak ok. 3 m). Ubarwienie żółte, po oliwkowe, z nieregularnymi, szerokimi, ciemnobrązowymi po czarne pasami poprzecznymi, które jednak często są na tyle poprzerywane i niespójne, że występują jedynie w postaci niewyraźnej sieci. Wąż zajmuje różnorodne środowiska: lasy liściaste, zarośnięte tereny kamieniste i skaliste. Spotykany także na plantacjach trzciny cukrowej, a nawet na przedmieściach większych miast. Także w jamach i wśród półek skalnych. Aktywny o zmierzchu i nocą. Odżywia się głównie gryzoniami i pisklętami. Jest szybki, ma dobre zdolności do wspinaczki, jest także bardziej aktywny niż pozostałe dusiciele. Samce są mniejsze i smuklejsze od samic. Głowa jest wyraźnie oddzielona o reszty ciała. Optymalne warunki w terrarium : Potrzebuje dużego terrarium, nie mniejszego niż 150 x 100 x 100 cm. Urządzamy je tak, aby wąż miał możliwość wspinaczki - umieszczamy kilka solidnych konarów. Pożądane będą także półki. Jako kryjówka sprawdzić się może np. wydrążony pień, albo po prostu duże drewniane pudło z wyciętym wejściem. Konieczny jest też duży basen, dusiciel ten rzadko przebywa w wodzie, ale zdarza mu się moczyć nawet przez kilka dni. Należy pamiętać, że wszystkie elementy wystroju muszą być solidnie zamocowane - wąż przetaczając je po terrarium lub zrzucając np. obluzowaną gałąź może np. wybić szybę, może też zrobić sobie krzywdę. Najlepszym podłożem dla boa kubańskiego jest włókno kokosowe, którego kilkucentymetrową warstwę wysypujemy na dnie pomieszczenia. Boa ten wymaga temperatury 26-30 stopni, z ciepłym miejscem o temperaturze nawet 35 stopni. Nocą temperatura powinna spaść do 24 - 25 stopni, ale temperatura na wyspie ciepła cały czas musi być utrzymywana. W praktyce najlepiej spisuje się kombinacja kabla grzejnego włączonego przez całą dobę (chronionego przed wykopaniem przy użyciu np. tafli szkła) oraz promiennika działającego tylko w dzień. W terrarium zachowuje swą znaczną aktywność, nie można go więc trzymać w małym i pozbawionym wystroju zbiorniku . Chętnie się wspina, korzysta z basenu, młode - bardziej skryte - często przebywają w kryjówkach lub zakopują się, dorosłe czynią to rzadziej i niekiedy nawet zachowują się w taki sposób że wydaje się, że obserwowanie świata zewnętrznego sprawia im przyjemność. Uwadze tego węża nie ujdzie żaden ruch poza terrarium, a każdy nowy element wystroju zostanie szybko dokładnie zbadany. Łatwo też kojarzą np. czynności poprzedzające karmienie. W wypadku złego dostępu naturalnego światła do terrarium można je doświetlać. Należy jednak pamiętać, że zbyt jasne światło może naszego podopiecznego stresować. Uwagi : wężom należy zapewnić wiele kryjówek w postaci np. wydrążonych pni oraz możliwość wspinania się montując np. konary.
Zachowanie: Niezbyt wiele wiadomo o jego życiu w naturze. Aktywny o zmierzchu i nocą. Spotykany zarówno na ziemi jak i na drzewach, łatwo się wspina. Szybki, poruszający się z gracją, znacznie bardziej aktywny niż większość dusicieli. Poruszając się szybko z uniesioną głową lub zastygając w bezruchu i obserwując uważnie otoczenie sprawia wrażenie jakiegoś wielkiego połoza a nie typowego dusiciela. Wrażenie to potęgowane jest jeszcze przez jego ciekawość, gdyż wąż ten z uwagą eksploruje środowisko zwracając baczną uwagę nawet na drobne szczegóły. W razie zagrożenia ucieka, schwytany lub pozbawiony możliwości oddalenia się broni się charakterystycznymi długimi wyrzutami ciała przy jednoczesnym otwarciu pyska. Mniej pobudzony może pozorować ataki z zamkniętym pyskiem, co jest nietypowe dla dusicieli. Jest dość pobudliwy, łatwo go zdenerwować, a jednocześnie raz podrażniony uspokaja się stosunkowo wolno. Charakter poszczególnych osobników tego gatunku jest różny. Młode są zazwyczaj nerwowe i kąśliwe. U niektórych osobników cecha ta przechodzi z wiekiem na tyle, że pozwalają wyciągać się z terrarium, a nawet same wychodzą na podstawioną rękę. Inne wprawdzie pozwalają na niezbędne czynności w terrarium, ale zawsze pozostają ostrożne, a jeszcze inne są nerwowe - nawet do takiego stopnia, że atakują przez szybę. Żywienie: W naturze zjada gryzonie, nietoperze, ptaki, jaszczurki. W niewoli karmimy go gryzoniami, duże osobniki także królikami. Jako dodatek można stosować ptaki. Pokarm powinien być czysty, wolny od pasożytów, pochodzący z hodowli i dobrze żywiony. Nie ma potrzeby dodawania do niego wapnia czy witamin. Boa ten powinien być w młodości karmiony co 5-10 dni, dorosłym wystarcza jeden posiłek na 2-3 tygodnie. Pomimo, że jest w stanie zjadać duże zwierzęta lepiej nie podawać mu pokarmu o średnicy przekraczającej dwukrotną grubość ciała węża. Podrostki i dorosłe osobniki są w stanie podejmować dobrowolne głodówki trwające kilka miesięcy do roku. Pewnym problemem może być wybredność niektórych boa, odmawiających jedzenia niektórych gatunków pokarmu. Nie wszystkie też łatwo przestawiają się na martwe posiłki. Rozpoznawanie płci: Dymorfizm płciowy w rozmiarze wyraźnie zaznaczony ale nieuderzający. Samce są nieco krótsze i lżejsze, mają proporcjonalnie dłuższe ogony i znacznie większe pazury odbytowe. U młodych najbezpieczniej zastosować popping bądź sondowanie. Depresja inbredowa spowodowała że niektóre linie skarłowaciały. Może więc się okazać, że choć w obrębie miotu dysproporcja między płciami będzie typowo wyrażona, to samica z mocno zinbredowanej linii będzie znacznie mniejsza i lżejsza od typowego samca. Rozmnażanie: Samice dojrzewają płciowo przy długości ok. 2 m, zwykle w wieku co najmniej 3 lat. Samiec skutecznie może pokryć partnerkę jeśli przekroczy 1,5 m. Pożądane jest jednak rozmnażanie osobników większych i starszych. Do godów może dojść w ciągu całego roku, zwłaszcza, jeśli para trzymana jest cały czas razem. Samiec podąża za gotową do kopulacji samicą, pociera ją żuchwą i ciałem, drapie pazurami odbytowymi. Po kilkugodzinnych zalotach dochodzi do krycia, jest ono zwykle krótsze niż u innych dusicieli i węże pozostają połączone przez najwyżej kilkadziesiąt minut. Boa kubańskie na ogół przystępują do godów nocą, łatwo też się płoszą i rezygnują jeśli coś je zaniepokoi. Często bywa więc, że hodowca nie widząc kopulacji ani zalotów i przypisując głodówkę samicy innym przyczynom niż słabo widoczna u tego gatunku ciąża jest zaskoczony porodem. Apetyt samic po kopulacji może początkowo wzrosnąć, ale nie jest to regułą. Obserwuje się też, że przez ostatnie miesiące ciąży samice poszczą. Ciąża trwa kilka miesięcy, zwykle od czterech do siedmiu. Jest mało liczna, w miocie rodzi się od jednego do dziesięciorga dużych, mierzących 50-60 cm młodych. Poród także zwykle zachodzi w nocy, zazwyczaj w kryjówce, zawsze na ziemi. Od razu po narodzinach malce są bardzo aktywne, bronią się przed schwytaniem uciekając i kąsając. Umieszczamy je pojedynczo w niewielkich terrariach, w których utrzymujemy warunki takie same jak dla dorosłych. Po pierwszej wylince podajemy im niewielkie myszy, początkowo niestety najlepiej żywe. Rosną szybko, po roku mogą przekroczyć metr.
Okres godowy węża boa przypada na marzec-kwiecień. Rodzi się ok. 30 sztuk żywych młodych. W chwili urodzenia młode węże mierzą od 60 do 70 cm.

poniedziałek, 1 lipca 2013

Wąż królewski

Wąż królewski osiąga średnie rozmiary, rzadko się zdarza, by przekroczył wielkość 160 cm. Charakteryzuje się najczęściej czarnym kolorem ciała z białymi plamami i głową o owalnym kształcie. Jak większość węży, prowadzi nocny tryb życia co utrudnia obserwowanie jego zachowania.
Terrarium: Minimalne rozmiary terrarium dla węża królewskiego wynoszą 90/50/50 cm (przy układzie długość/szerokość/wysokość). Jeśli jednak jest taka możliwość, należy pomyśleć o większym terrarium, tym bardziej jeśli chcemy hodować więcej niż jednego osobnika. W terrarium węża królewskiego nie może zabraknąć baseniku z wodą o wielkości węża, aby w każdej chwili wąż mógł się w nim zanurzyć. Tuż po pojemniku z wodą, najważniejszą rzeczą w terrarium jest kryjówka, najlepiej więcej niż jedna. Może to być cokolwiek, byle tylko zapewniło wężowi możliwość ukrycia się w zacienionym miejscu. Terrarium warto również wyposażyć w jakiś konar, po którym wąż chętnie będzie się wspinał. Terrarium oświetlamy w cyklu 12-godzinnym. Temperatura powinna wynosić od 25 do 34°C w różnych miejscach w terrarium, aby wąż miał miejsce do wygrzewania się, a w razie gdyby było mu za ciepło, żeby znalazł miejsce nieco chłodniejsze. Nie ma potrzeby dodatkowego nawilżania terrarium, ponieważ pokojowa wilgotność w zupełności wystarczy.

piątek, 28 czerwca 2013

Wąz japoński

Wielkość : Gad dorasta do około 120–140 cm długości. W naturze wąż ten osiąga nieco większe rozmiary niż w hodowli, do 170 cm. Rekordowy zanotowany dotychczas okaz mierzył 230 cm. Długość życia Średnio ok. 15, czasami 20 lat. Wygląd : Ciało tego gatunku ma smukłą budowę, głowa stosunkowo duża, wyraźnie odznaczająca się od szyi, długi i chwytny ogon, stanowiący prawie 1/4 długości ciała. Ubarwienie zmienne, najczęściej zielonkawo-szare, szaro-niebieskawe lub oliwkowo-szare, czasami brązowawe, a nawet jednolicie szare. W środowisku naturalnym występuje także forma albinotyczna tego gatunku. Młode osobniki posiadają dwa pasy na grzbiecie, które (choć nie zawsze) z wiekiem zanikają. Strona brzuszna jednolicie szara, z metalowym połyskiem. Łuski lekko kilowate. Oczy z okrągłą źrenicą. Język jasnoczerwony. Występowanie : Wąż japoński występuje na Wyspach Japońskich – Hokkaido, Honsiu, Kiusiu, Sikoku (oraz wielu innych mniejszych), a także na niektórych Wyspach Kurylskich, np. Kunashiri (Rosja). Cechy szczególne : Dobrze się wspina, co umożliwia mu jego smukła budowa i chwytny ogon. W czasie zagrożenia wibruje szybko swoim długim ogonem, a czasami wydziela z kloaki dobrze wyczuwalny zapach (zielonkawą mazistą substancję), przypominający zapach lisów i trawy. Aktywność: Głównie w dzień, ale równie często w godzinach porannych i wieczornych (czasami sporadycznie także nocą). Gatunek naziemny, ale bardzo dobrze i często się wspina. Życie i obyczaje tych węży w środowisku naturalnym (prócz rodzaju spożywanego pokarmu i zamieszkiwanego środowiska) są prawie nieznane. Biotop: Wąż ten zasiedla różnorodne środowiska, ale najczęściej zamieszkuje lasy bambusowe, leśne i krzaczaste zarośla oraz tereny trawiaste, kamieniste, a także pola ryżowe i inne tereny uprawne, lubi obszary w pobliżu wody. Występuje do wysokości 2000 m n.p.m. Terrarium: Dosyć przestronne, z licznymi kryjówkami w postaci kawałków kory, odwróconej doniczki, itp., są one bardzo ważne szczególnie w pierwszym okresie po nabyciu gadów (w okresie aklimatyzacji), gdyż łatwo się płoszą i muszą mieć możliwości ukrycia się. Nie należy zapomnieć o gałęziach, choć teoretycznie jest to gatunek naziemny, bardzo chętnie się wspina i lubi wylegiwać się na wysokościach, dlatego dobrze jest również umieścić półki, na których węże te lubią wypoczywać całymi godzinami, a nawet nie ruszają się z nich przez kilka dni. Jako podłoża można użyć drobno mielonej kory drzew iglastych lub torfu, a najlepiej mieszanki obu tych składników. Terrarium, szczególnie dla młodych, można obsadzić roślinami, takimi jak scindapsus, kolumnea, cisus, trzykrotka, pilea, bluszcze, drobnolistne fikusy, filodendrony, ale i dorosłe raczej nie niszczą roślinności. Jednak przy roślinach znajdujących się na dnie zbiornika (w podłożu) należy zabezpieczyć doniczki, gdyż podczas rycia w ziemi na pewno zostaną wykopane. Konieczny jest basen, na tyle duży, aby cały wąż mógł się w nim zanurzyć. Jednak węże japońskie niechętnie piją z basenu i wolą spijać krople wody ze ścian pomieszczenia, roślin i elementów dekoracji, dlatego należy całe terrarium co kilka dni zraszać letnią wodą, ważne jest z tego względu zachowanie całego terrarium w czystości. W Polsce jeszcze mało popularny. Wielkość terrarium : Dla dorosłej pary ok. 100x50x70 cm, dla jednego osobnika wystarczy 70x50x60, ale są to wielkości umowne. Oświetlenie : Cykl 12-godzinny. W terrariach o wymiarach, które podano powyżej moc żarówki to minimum 60 W. Temperatura: W dzień od 25 do 28 °C (30 °C), w nocy o kilka stopni mniej – 20–25 °C, nawet do 18 °C. Odpowiednią temperaturę uzyskuje się poprzez żarówkę odpowiedniej mocy oraz ogrzewanie podłogowe. Wilgotność: Około 50–75%, w okresie wylinki powinna nieco wzrosnąć. Również większą wilgotność należy utrzymywać u węży młodych niż u dorosłych. Całe terrarium należy spryskiwać co 2–3 dni, ponieważ węże te często spijają rosę ze ścian terrarium i elementów dekoracyjnych. Żywienie: W naturze gatunek ten odżywia się gryzoniami, niedużymi ptakami, jaszczurkami, żabami oraz ptasimi jajami. Młode osobniki łapią również owady. W terrarium należy podawać mu głównie myszy, młode szczury i noworodki szczurze, a także kurczaki jednodniówki. W hodowli wąż ten często może sprawiać pewne problemy związane z karmieniem, ponieważ zdarza się, że czasami je bardzo obficie, a potem przez bardzo długi czas nie przyjmuje pokarmu lub przyjmuje go bardzo nieregularnie. Może również nie jeść po zmianie środowiska (po zakupie i przyniesieniu go do domu), przeważnie zaczyna jeść po upływie pewnego czasu aklimatyzacji (od kilku dni do kilku tygodni). Większość młodych tuż po wykluciu musi być karmiona przymusowo. Większość osobników tego gatunku (szczególnie w młodocianym wieku) nie preferuje pokarmu martwego i należy im wówczas podawać wyłącznie żywe zwierzęta, większość dorosłych można stopniowo przyzwyczaić do pokarmu martwego. Poza tym wskazane jest oddzielanie podczas karmienia młodych i średnich węży, ponieważ często atakują się nawzajem, gdy czują na sobie zapach pożywienia, dlatego trzeba je po karmieniu spryskiwać, by straciły zapach pożywienia (niewykluczony jest również kanibalizm).
Rozmnażanie: Po okresie zimowania następuje okres godowy i kopulacja. Czas trwania kopulacji jest bardzo różny i może trwać od kilku, kilkunastu dni do nawet kilku tygodni. Samiec często długo ściga samicę, próbując podjąć kopulację, po jej unieruchomieniu oplata ją swoim ciałem i następuje kopulacja. Akt ten trwa zazwyczaj jedną lub kilka godzin. Ponieważ gody tego gatunku są długie i towarzyszy im kilka kopulacji trudno dokładnie określić długość ciąży, ale w przybliżeniu można podać, że trwa ona około dwóch miesięcy. Po tym czasie samica składa jaja w różnej liczbie, najczęściej jest to 3–5, czasami 6–8, notowano również przypadki 10, 11, 12 a nawet 24 jaj. Jaja mają wyjątkowo podłużny, jajowaty kształt, długość ok. 5–7 cm i do 2 cm szerokości (średnicy). Inkubacja trwa od 50 do 65 dni i powinna być przeprowadzana w temperaturze 27–29 °C. młode zaraz po wykluciu mierzą średnio ok. 27–35 cm. Młode węże bardzo często odmawiają przyjmowania pokarmu i należy karmić na siłę, nawet przez pół roku. Rosną stosunkowo powoli, po dwóch latach osiągają ok. 70–80 cm długości i uzyskują wówczas dojrzałość płciową. Zimowanie: Wskazane jest zimowanie, szczególnie jeżeli chce się je rozmnażać. Trwa ono od 2 do 5 miesięcy, w temperaturze 8–15 °C. Najczęściej zaczyna się w listopadzie, a kończy w styczniu, lutym lub w połowie marca. Uwagi: Wąż japoński jest gatunkiem bardzo płochliwym, gdy zostanie nagle przestraszony błyskawicznie ucieka, lub jeśli nie ma dokąd kilkakrotnie uderza w szybę terrarium, dlatego nie należy go niepokoić. Często gryzie, jest to mało bolesne ale bardzo szybkie. Gatunek jeszcze rzadko spotykany w polskich terrariach.

wtorek, 25 czerwca 2013

Boa leśny

Wyjątkowo smukły, a jednocześnie dobrze umięśniony dusiciel, który na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie wychudzonego. Głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała bardzo cienką szyją. Posiada termoreceptory. Oczy średniej wielkości, źrenice pionowe. Kolor tęczówki jak i ubarwienie ciała zmienne. Ubarwienie dziko żyjących osobników częściej bywa bardziej stonowane niż tych wyselekcjonowanych w hodowli. Występują w następujących kolorach: żółtym, czerwonym, pomarańczowym, wielu odcieniach brązu, szarego (bywają osobniki bardzo ciemne). Oprócz tego mają różniące się od siebie wzory na ciele, od jednolitego koloru, pasach, większych plamach na malutkich plamkach kończąc (niektóre osobniki mają niemal każdą łuskę w innym kolorze). Ogon długi i wyjątkowo chwytny. Posiadają pazurki odbytowe. Dorastają do 150 cm. Dożywają maksymalnie 20 lat.
terrarium : Dla młodego osobnika ok. 50-60 litrów 40/30/50cm. Dla dorosłego osobnika 75/45/85cm natomiast dla dorosłej pary 90/55/100cm. Najważniejszym parametrem jest wysokość terrarium, im wyższe terrarium tym lepiej dla węża. W terrarium należy utrzymywać warunki panujące w lasach tropikalnych (najważniejsza jest wysoka wilgotność powietrza) Dla gatunków które wymagają wysokiej wilgotności powietrza najlepsze są szklane terraria. Jeżeli zdecydujemy się na drewniany zbiornik to drewno powinno zostać zabezpieczone naturalnymi lakierami. Należy pamiętać o dobrej wentylacji w zbiorniku. Najlepiej żeby otwory wentylacyjne znajdowały się w górnej oraz bocznej ściance terrarium. Najistotniejszym elementem wystroju są konary oraz gałęzie. Boa leśne spędzają większość czasu na konarach. Najlepszym układem będą horyzontalne (poziome) rurki (np. bambusowe, PCV albo kije do szczotek dostępne w supermarketach). Ważne jest aby takie rurki krzyżowały się ze sobą. Węże te czują się najlepiej jeżeli ich ciało podparte jest w 2-3 miejscach. Podłoże powinno doskonale chłonąć i utrzymywać wilgotność. W tej chwili na rynku dostępna jest pełna gama substratów do terrariów. Polecam np. kostki podłoża kokosowego które rozpuszcza się w wodzie. Basen z wodą powinien zajmować ok. 1/4 powierzchni dna terrarium. W zbiorniku konieczny jest przewód grzewczy. Spełnia on 2 funkcje, po pierwsze podnosi wilgotność powietrza ponieważ paruje woda z podłoża oraz z basenu a po drugie w nocy podnosi temperaturę a gatunek ten wymaga stosunkowo wysokiej temperatury w nocy. Terrarium można obsadzić żywymi roślinami. Podnoszą one walory estetyczne i pomagają utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Jeżeli ktoś preferuje bardziej sterylne otoczenie dla węża można zastosować sztuczne rośliny do terrariów. Rośliny powinny formować kryjówkę dla węża, czasem jest to kluczowy element w przypadku aklimatyzacji węża. Jeżeli w terrarium brak jest kryjówki to najczęściej węże te odmawiają przyjmowania pokarmu.
Temperatura: Temperatura powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 27,5-29,5°C. Dla dorosłych osobników oraz 29-31°C. Dla młodych. W nocy temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 23-25°C. A dla młodych 24-26°C. Ze względu na delikatność tego gatunku zalecane jest stosowanie termostatów. Odpowiednią temperaturę w ciągu dnia zapewniamy dzięki kombinacji promiennika i ogrzewania podłogowego natomiast w nocy stosujemy jedynie ogrzewanie podłogowe. W okresie "zimowym" konieczne jest operowanie temperaturą w zbiorniku. Powinna utrzymywać się na poziomie ok. 75-90% w dzień i w nocy (ew. niewielki spadek w nocy). Wysoka wilgotność powietrza uzyskujemy dzięki wodzie parującej z basenu i podłoża oraz dzięki częstemu zraszaniu terrarium. Koniecznie 2-3 razy dziennie. W większych zbiornikach zraszanie normalnym małym spryskiwaczem do kwiatków nie daje odpowiednich efektów. Konieczne jest stosowanie opryskiwaczy. Posiadają one pompki ciśnieniowe które podnoszą ciśnienie w zbiorniku i dzięki temu spryskiwanie jest prostsze i efektywniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu zraszającego. Węże te zamieszkują wiecznie zielone lasy tropikalne i bardzo rzadko wystawione są na pełne nasłonecznienie. Preferują gałęzie w półmroku. W terrarium najlepiej zainstalować jak najmniejszą i najsłabszą świetlówkę UV (np. Repti-Glo 2.0). Jeżeli chodzi o ogrzewanie to należy stosować czerwone promienniki podczerwieni bądź żarniki (promienniki działające na zasadzie drutu oporowego). Od wiosny do jesieni oświetlamy węże 13-14 godzin dziennie. Konieczne są zmiany w cyklu oświetlenia w celu stymulowania zwierząt do rozmnażania. Boa leśny prowadzi nocny tryb życia. W terrarium cały dzień spędza w kryjówce lub na ulubionej gałęzi. Dosyć często na krótko przed zgaszeniem oświetlenia i ogrzewania dziennego węże te wychodzą pod promiennik aby "złapać" ostanie ciepłe promienie. Od razu po wyłączeniu oświetlenia w terrarium węże te stają się bardzo aktywne. Pokarm: W naturze zjada wiele różnych kręgowców. Ptaki, nietoperze, gryzonie, żaby, jaszczurki czy torbacze znajdują się w menu tego gatunku. W hodowli gatunek ten żywimy przede wszystkich gryzoniami karmowymi. Gatunek wybitnie reaguje na ruch przyszłej ofiary. Młode karmimy oseskami mysimy, wraz z wiekiem zwiększamy rozmiar pokarmu. Boa leśny ze względu na wolną przemianę materii nie należy karmić zbyt często. Młode karmimy raz na tydzień, podrostki co ok. 12 dni, a dorosłe nawet co 20. Dodatkowo lepszym rozwiązaniem jest podanie dwóch mniejszych porcji pokarmu niż jednej dużej.
Rozmnażanie: Gatunek jajożyworodny. Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok. 3 lat. Typowego zimowania w przypadku tego gatunku nie stosuje się. Obniża się jedynie temperaturę o kilka °C. By skłonić je do rozrodu w okresie listopad (koniec listopada))-luty stopniowo obniżamy temperaturę do 26°C w dzień, a w nocy do 22°C. Zmniejszamy także wilgotność do ok. 60-65% oraz czas oświetlania zbiornika o 3-4 godziny. Po podniesieniu parametrów w terrarium do właściwych przystępujemy do łączenia węży. Ciąża samicy trwa 6-8 miesięcy. Dymorfizm płciowy:Słabo widoczny. Generalnie samice są większe i grubsze od samców, ale to tylko teoria. Najpewniejszym sposobem określania płci gada jest sondowanie.

niedziela, 23 czerwca 2013

Połoz wielkooki ( Bogetrophis subocularis)

Wąż wielkooki (Bogertophis subocularis) – gatunek niejadowitych węży z rodziny połozowatych (Colubridae), występujących w Ameryce Północnej na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Angielska nazwa tego węża to Trans-Pecos Rat Snake. Znany jest również pod wcześniejszą nazwą połoz wielkooki (Elaphe subocularis). Z uwagi na atrakcyjny wygląd (szczególnie przez duże oczy) a także niewielkie wymagania jest gatunkiem coraz popularniejszym w hodowli amatorskiej. Przy prawidłowych warunkach utrzymania może dożyć nawet 20 lat. Wygląd: Połoz wielkooki to typowyprzedstawiciel niejadowitych węży. Odznacza się długim raczej cienkim, choć muskularnym ciałem, pokrytym łuską. Głowa jego jest w miarę duża, półokrągła, oczy duże wyłupiaste, źrenice półokrągłe. Ubarwienie nadzwyczaj zmienne, począwszy od szarego, poprzez wszelkie odmiany brązu, aż do kompletnie czarnego. Często na grzbiecie posiada różnego rodzaju plamy tworzące niekiedy najprzeróżniejsze wzory (np.zygzak).
Dorosłe osobniki osiągają 90–140 cm długości. Najdłuższy zmierzony okaz miał 167,4 cm. Młode węże po urodzeniu mierzą około 30 cm. Węże te żywią się małymi gryzoniami i jaszczurkami. Charakteryzują się szczupłym, okrągłym w przekroju ciałem, i owalną, dużą głową. Wąż ten posiada duże oczy z okrągłymi czarnymi źrenicami. Za głową, na karku, ku tyłowi ciągną się dwa ciemnobrązowe lub czarne pasy. Dalej przechodzą one na resztę ciała, łącząc się z typowym wzorem przypominając pogrubioną literę H. Samice składają około 10 jaj wielkości 5–7 cm. Młode wylęgają się po około 100 dniach. Żyją na terenach piaszczystych i skalistych, które preferują, mogą egzystować nawet z dala od źródeł wody. Do swej zdobyczy podpełza po kryjomu, poczym nagłym atakiem chwyta w pysk i owija splotami, analogicznie jak to czynią dusiciele. Z racji swej aktywności jest to jeden z najagresywniejszych węży, który podrażniony rzuca się na dowolne zwierzę. Mimo swej niejadowitości jest to uciążliwe zwierzę, gdyż okręcony wokół nóg jest nawet w stanie podciąć dorosłego człowieka, a jego długie ostre zęby są w stanie dotkliwie ranić nieosłonięte ciało. Środowisko i tryb życia: Przeważnie spotykany na terenach skrajnie suchych. Najczęściej są to kamieniste pustynie i półpustynie a także tereny skaliste. W związku z wysokimi temperaturami panującymi na tych obszarach, większość zwierząt tu żyjących (w tym jego ofiar) jest aktywnych w nocy. Nie inaczej jest w przypadku tego węża, który dzień spędza przeważnie w kryjówce (np. rozpadlina skalna, pod korzeniami, usypiska kamieni) a na polowanie wyrusza o zmierzchu i w nocy.
Rozmnażanie: Dojrzałość płciową osiąga przeważnie w trzecim roku życia. Gody mają miejsce przeważnie w maju lub w czerwcu, dwa miesiące później samica składa kilka jajek zazwyczaj w nieco bardziej wilgotne i osłonięte miejsca. Młode legną się po kolejnych 2-3 miesiącach, a więc późną jesienią i przeważnie aż do wiosny pozostają w pobliżu gniazda. Świeżo wyklute węże mierzą około 30 cm długości.

czwartek, 20 czerwca 2013

Wąż mahoniowy

Jest to niewielki wąż, samice dorastają zaledwie do ok. 130cm, samce z reguły są mniejsze i rzadko dorastają do 90cm. Rozróżnia się 2 podgatunki o odmiennym ubarwieniu: mahoniowo brązowym (ale także czerwonawym lub czerwonobrązowym) oraz oliwkowym. Na jednobarwnym tle wyraźnie widać delikatny nieco jaśniejszy rysunek rozpoczynający się pasami przebiegającymi przez oczy. Wąż ten występuje od środkowo wschodniej Afryki aż do RPA. Zamieszkuje tereny suche, półpustynne oraz suche części lasów. Jest częstym gościem w pobliżu siedzib ludzkich. Pionowe ustawienie źrenic sugeruje, iż wąż mahoniowy jest gadem, którego aktywność przypada na porę wieczorną, nocną oraz poranną. Z natury jest bardzo łagodnym wężem, który nie sprawia problemów swojemu hodowcy.
Terrarium : Terrarium dla dorosłej pary węży powinno mieć wymiary 120 x 60 x 60 (długość, szerokość, wysokość). Jako podłoże można zastosować piasek, substrat kokosowy, lub ich mieszaninę. Niezbędnym elementem będzie niewielki basenik z wodą do picia. Jako elementy wystroju w terrarium umieszczamy: konary, gałęzie oraz korzenia. Węże te czasem lubią się wspinać, a w czasie wylinki ocierać o nie. W terrarium nie może też zabraknąć kryjówek w postaci kamiennych grot, rurek korkowych itp. Wystrój terrarium dla naszych podopiecznych zależy od inwencji twórczej przyszłego hodowcy tych gadów. Temperaturę w terrariach powinniśmy utrzymywać w dzień na poziomie 26-28 °C, bezpośrednio pod promiennikiem ciepła może dochodzić może nawet do 30 °C. Nocą temperatura może spadać do 20-22 °C. Jako promiennik ciepła można zastosować żarówkę typu lustrzanka o mocy dobranej do wielkości terrarium i wysokości zamocowania jej nad ziemią. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu żarówki przed wężem gdyż gad w poszukiwaniu miejsca do wypoczynku mogły się do niej dotknąć i poparzyć. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 50-60%. Nie powinna być znacząco mniejsza , ale też i większa ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój. Nie jest to wąż wymagający w hodowli. Jest on polecany dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą. Należy pamiętać o aklimatyzacji węża. Nie powinno się zbyt wcześnie ingerować w jego środowisko gdyż może on negatywnie nastawić się do hodowcy i nie współpracować na należytym poziomie. Są to osobniki o stwierdzonej aktywności nocnej , gdyż wtedy czują się najbardziej bezpiecznie i komfortowo. Dorosłe osobniki koloru czarnego doskonale wtapiają się w czerń nocy i przez to zapewniają sobie bezpieczeństwo i przetrwanie. Wąż mahoniowy ma określony swój status prawny , oznacz to iż jego potencjalny właściciel nie musi go rejestrować , co jest wymagane przy wielu gatunkach stwarzających niebezpieczeństwo. Jest to spore ułatwienie i zachęcenie do kupna i hodowli właśnie tego węża. Osobniki te są jajorodne. Kopulacja przebiegają nocą. Samica może w jednym cyklu złożyć maksymalnie 15-16 jaj. Po ok. 60 dniach inkubacji w temperaturze 26-28 °C lęgną się młode węże. Zaraz po urodzeniu osiągają długość od 15 do 25 cm. Po upływie ok. 3-4 miesięcy węże osiągają długość 30-40cm. Stopniowo z wiekiem długość rośnie. Samce mogą osiągać do około 90 cm długości , a samice nawet do 130 cm długości. Ważną uwagą , jest to iż właściciel powinien posiadać w terrarium basen. Jest to bardzo korzystne dla rozwoju węża. Pożywienie : Problemem który może napotkać potencjalny hodowca mogą być kwestię żywieniowe. Węże te nastawione są głównie na małe ssaki , które nie są wygórowanym celem dla nich i mogą w łatwy sposób osiągnąć swój to do czego dążą. Potencjalny hodowca musi się więc zaopatrzyć w takie ssaki. Nie wolno jednak przekarmiać tego gatunku węży gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie i wtedy trzeba będzie się udać do służb weterynaryjnych.
W naturze podstawą diety dorosłych osobników są: małe ssaki, ptaki, żaby, a nawet jaszczurki. W warunkach hodowlanych podstawą ich diety są dorosłe myszy a w pierwszych okresie życia noworodki mysie. Jaszczurki, oraz żaby nie są polecanym pokarmem ze względu na całkowitą ochronę prawną. . Dodatkowym urozmaiceniem diety naszego podopiecznego mogą być jednodniowe kurczęta. Rozpoznawanie płci i rozmnażanie : Zimowanie nie jest wymagane dla rozmnażania. Wystarczy w zimie na około miesiąc, dwa rozdzielić węże według płci. Do rozrodu są już gotowe nawet osobniki 10 miesięczne (oczywiście dobrze wykarmione i wyrośnięte) lecz lepiej jest odczekać do osiągnięcia przez tego gada wieku 18 miesięcy. Samica by przystąpić do rozrodu powinna mieć nie niej niż metr długości, samiec połowę z tego. Samica często przyjmuje pokarm nawet do dwóch tygodni przed zniesieniem jaj, a samiec często próbuje kopulować z samicą w zaawansowanej ciąży (w związku z tym dobrze jest oddzielić ciężarną samicę od pozostałych osobników). Jedną z oznak ciąży jest pogrubienie tylnego odcinka ciała na mniej więcej dwa tygodnie przed zniesieniem jaj. Po mniej więcej 60 dniach od kopulacji samica składa jaja (max. 16, średnio 8 - 9) najlepiej w pojemniku wypełnionym wilgotnym torfem lub kępkami mchu torfowca. Jajka przenosimy do inkubatora i przy temperaturze 28°C po około 60 dniach wylęgają się małe wężyki. Płec : Płeć u dorosłego osobnika rozpoznajemy bezproblemowo. Samica jest zdecydowanie większa i masywniejsza, samiec drobny o maksymalnej długości osiemdziesięciu paru centymetrów. Jeszcze jedną cechą różniąca obie płci jest liczba łusek podogonowych (samica 48, samiec 67). U młodych osobników trudno rozróżnić płeć, a małe wymiary nie pozwalają na bezpieczne sondowanie i oznaczenie płci tą metodą. Rosną szybko, więc już u 30 - 40 cm osobników (powinny już być w wieku około 3 - 4 miesięcy) można rozpoznać płeć nie tylko je sondując, ale i po długości ogona i szerokości jego nasady. Długośc życia :
Węże te dożywają w hodowli terraryjnej w dobrych warunkach nawet 15 lat, ale samice dość intensywnie "eksploatowane" rozrodczo nie dożywają tak sędziwego wieku (przeważnie 7 - 8 lat).

wtorek, 18 czerwca 2013

Boa dusiciel

Występuje na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, zasiedla również niektóre z wysp karaibskich. Biotopem tego gatunku są wilgotne lasy równikowe jak i znacznie suchsze tereny. Często wybiera stanowiska w pobliżu zbiorników bądź cieków wodnych. Boa dusiciele jako zwierzęta narażone na wyginięcie objęte są ochroną przez Konwencję Waszyngtońską i znajdują się w II załączniku CITES. Obrót tym gatunkiem jest poddany kontroli i każdy osobnik musi posiadać dokumenty potwierdzające jego pochodzenie z niewoli i po zakupie musi zostać zarejestrowany w starostwie nie później niż 14 dni od daty nabycia. Stosunkowo duży dusiciel o krępej budowie, ciało osiąga największy obwód w okolicy połowy długości. Głowa niewielka, wyraźnie wyodrębniona, o trójkątnym kształcie, oczy niewielkie, charakterystyczna pionowa źrenica, tęczówka jasnożółta. Ubarwienie różni się nieco w zależności od podgatunku. Podstawowe tło – szare lub beżowe, po bokach ciała ciemniejsze, wzdłuż całego ciała przebiegają poprzecznie nieregularne pasy o barwie ciemnobrązowej, ceglastej czasem czarnej, otoczone żółtymi lub białymi obwódkami. Bliżej ogona pasy rozszerzają się i pod koniec zlewają, niekiedy przybierając tam barwę czerwoną. Po bokach ciała widoczne mniejsze brązowe lub czarne plamy o kształcie zbliżonym do rombów. Wzdłuż głowy przebiegają mniej lub bardziej wyraźne trzy ciemniejsze pasy. Prowadzi głównie nocny tryb życia. Zasiedla obszary od północnego Meksyku przez Amerykę Centralną do północnej Argentyny. Jest to jeden z nielicznych węży, które cechuje tak szeroki zakres występowania. Oprócz zamieszkiwania wewnątrz tropikalnych lasów spotykany jest na suchych pampasach (porośnięte trawą równiny, stepy Ameryki południowej), w buszu (suche obszary podzwrotnikowe porosłe krzewami), na bagnach i terenach górzystych. Rozmiar : Dorasta, w zależności od podgatunku i populacji, do 3–4 metrów. Samice są zazwyczaj o 30–50 cm dłuższe od samców. Osobniki hodowane w niewoli bardzo rzadko osiągają długość 3,5 metra, najczęściej nie przekracza ona 2,5 m, co jest m.in. skutkiem częstego chowu wsobnego spokrewnionych osobników
Żywienie : Wielkość, ilość oraz częstotliwość karmienia należy dopasować do wieku i rozmiarów gada. Boa karmimy takimi zwierzętami jak: myszy, szczury, chomiki, świnki morskie, króliki oraz drób (pisklęta, kury, gołębie). Boa dusiciele są mięsożerne i jako doskonałe drapieżniki atakują z niesamowitą szybkością. Schwytanie ofiary zajmuje im ułamki sekundy. To wszystko dzięki zwinności i specjalnie zakrzywionym do wewnątrz zębom, które osadzają się na ciele ofiary i nie pozwalają jej na ucieczkę. Najczęściej punktem zaczepienia zębów jest głowa ofiary. Po schwytaniu wąż owijaja się wokół zwierzęcia i zaciska sploty swojego ciała, coraz mocniej. Z każdym wydechem powietrza ofiary, wąż pomniejsza jej możliwość oddychania przez ściskanie jej płuc i tak, aż do śmierci. Gdy jest pewien, że potencjalny pokarm już się nie rusza, odczepia szczęki i przez jakiś czas intensywnie bada swoją ofiarę językiem, co ma za zadanie uaktywnić enzymy trawienne. Następnie ofiara zostaje połknięta w całości, zazwyczaj od strony głowy. Obie strony pyska nachodzą na ofiarę, a odpowiednie mięśnie popychają ją głębiej do brzucha. Żuchwa węży składa się z dwóch ruchomych części połączonych więzadłem, dzięki czemu mogą one połykać bardzo duże zwierzęta. Po posiłku często spotykanym zjawiskiem jest „ziewanie” - w tym przypadku ma ono na celu nastawienie szczęk i umieszczenie ich na swoim pierwotnym miejscu, które to przemieściły się na skutek połykania ofiary. Boa dusiciele można karmić gryzoniami np. myszy, szczury, króliki, czy ptakami np. kurczakami. Należy pamietać, że nie wszystkie zwierzęta karmowe nadają się do długotrwałego podawania boa dusicielowi, przykładem jest świnka morska, która zjedzona przez węża dostarczy mu kalorii głównie w postaci tłuszczu, dlatego powinna być tylko uzupełnieniem diety. Odpowiednim pożywieniem dla dorosłych boa są duże szczury lub króliki. Karmimy wyłącznie całymi zwierzętami. Najlepiej (ze względów bezpieczeństwa dla węża) świeżo ubitymi (w sposób humanitarny!) lub mrożonymi (po wcześniejszym rozmrożeniu i ogrzaniu do temperatury pokojowej). Młode węże najlepiej karmić raz na 5-7 dni pokarmem nie grubszym niż grubość węża w najszerszym miejscu. Podrostki można karmić nieco rzadziej odpowiednio większym pokarmem. Dorosłe boa wystarczy karmić raz na 2-3 tygodnie. Boa często są bardzo żarłoczne i potrafią zjeść tyle pokarmu ile dostaną. Nie jest to jednak dla nich dobre – niewielka ilość ruchu i zbyt obfita dieta szybko może doprowadzić do otłuszczenia narządów wewnętrznych, a co za tym idzie spadek kondycji i problemów podczas rozmnażania.
Rozmnażanie : Boa dusiciele są jajożyworodne. Do rozmnażania należy wybierać dojrzałe płciowo osobniki (samice w wieku przynajmniej 3, a samce 2 lat) w dobrej kondycji. Po rozdzieleniu osobników przeznaczonych do rozmnażania wczesną jesienią należy obniżyć im temperaturę o około 5°C i zmniejszyć wilgotność (wystarczy zrezygnować ze zraszania terrarium). Zmniejszamy ilość podawanej karmy. Można również skrócić oświetlenie do 8-10 h/dobę. Pod koniec października przywracamy „normalne” warunki i przystępujemy do łączenia osobników. Samca wpuszczamy do terrarium samicy. Jeżeli po kilku dniach nie zaobserwujemy kopulacji należy rozdzielić węże na tydzień-dwa i ponownie połączyć. Jeżeli trzeba powtarzamy tą czynność kilkakrotnie. Kopulacje mogą przebiegać w nocy, więc łatwo je przeoczyć. Jeżeli wszystko się uda, to po ciąży trwającej najczęściej od 120 do 150 dni (samice często odmawiają pożywienia przez okres ciąży) naszym oczom ukaże się stadko od 15 do nawet ponad 50 sztuk podobnie wyglądających miniaturek rodziców. Młode zaraz po porodzie mierzą około 35-45 cm. Cały miot najlepiej szybko zabrać z terrarium samicy, aby ich nie uszkodziła. Pierwsze karmienie maluchów może się odbyć dopiero po przejściu przez nie pierwszej wylinki. Wcześniejsze karmienie może się skończyć naruszeniem bardzo delikatnej jeszcze ścianki żołądka i spowodować śmierć wężyka. Terrarium : Terrarium powinno być wykończone w typie tropikalnym. Za podłoże możemy stosować włókno kokosowe, torf lub mieszaninę torfu z piaskiem. Ten typ ściółki pozwoli utrzymać odpowiednią wilgotność w zbiorniku. Można również wykorzystać z pewnością mniej estetyczne, ale tańsze i łatwiejsze w sprzątaniu gazety, ręczniki papierowe lub odpylone trociny. Nieodzowną częścią wyposażenia jest spory basen ze świeżą wodą. Dobrze żeby wielkość basenu umożliwiała zanurzenie się całego węża w zbiorniku. Ułatwi to właściwe przechodzenie wylinek. Istotne jest częste sprawdzanie stanu wody w basenie. Boa lubią oddawać odchody właśnie w zbiornikach z wodą. W takim przypadku należy możliwie szybko wymienić wodę na świeżą, gdyż wypicie przez gada zanieczyszczonej odchodami wody może skończyć się poważnym zatruciem. Dobrze, aby w terrarium pojawił się solidnie przytwierdzony konar ułatwiający zrzucenie wylinki oraz kryjówka, Temperatura w zbiorniku powinna oscylować pomiędzy 25-32°C, a punktowo około 35°C (pod promiennikiem/żarówką).Z nocnym spadkiem do 24°C. Wąż powinien mieć swobodny dostęp do części zbiornika o różnych temperaturach i sam wybierze temperaturę, która odpowiada mu w danym momencie. Oświetlać zbiornik wystarczy 12 h/dobę zwykłą żarówką (nie ma potrzeby stosować promieniowania UV ponieważ węże witaminę D3 pozyskują z pokarmu) i nie powinno być to zbyt intensywne światło, gdyż boa dusiciele są zwierzętami o aktywności nocnej. Za dnia wilgotność powinna być utrzymana na poziomie 60-70%. W nocy powinna być nieco wyższa i wynosić około 80%. Obfite zroszenie całego terrarium raz na dobę wraz z parowaniem wody z basenu powinno utrzymać właściwą wilgotność. Zwiększoną wilgotność można zastosować w czasie przechodzenia przez węża wylinki. Podniesienie (np. przez dodatkowe zroszenie) wilgotności do około 90% ułatwi właściwy przebieg linienia. Istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w terrarium. „Stojące” powietrze i wysoka wilgotność szybko może doprowadzić do pleśnienia elementów wystroju i problemów z drogami oddechowymi węża. KONTAKT Z BOA. Trzymając boa dusiciela w naszym domu, nie unikniemy zbliżenia z nim, a czasem nawet nie wyobrażamy sobie by było inaczej. Jednak po pierwszym pokazaniu mu jego nowe lokum zostawmy go na kilka dni w spokoju by mógł się zaklimatyzować. Po tym czasie bezpośredni kontakt z wężem jest jedyną metodą by mógł się choć w pewnym stopniu do nas przyzwyczaić, a na pewno niezbędny byśmy mogli wyjąć go swobodnie z terrarium. W tym celu, boa najlepiej chwytać dwoma rękoma, jedną w połowie długości jego ciała, drugą zaś w tylnym odcinku - to zapewni mu optymalną przyczepność. Prawdopodobnie jeśli mu na to pozwolimy będzie chciał się oplatać np. wokół naszych ramionach czy nóg. Musimy trzymać go tak, aby czuł się pewnie i bezpiecznie na naszych dłoniach. Należy unikać szybkich i gwałtownych ruchów. Nie należy łapać go za głowę ani ogon - bardzo tego nie lubią, co od razu widać przy takich manipulacjach. Chcąc wyciągnąć węża jak najbardziej spokojnie róbmy to powoli, a on zorientuje się kto go chwyta jeśli oczywiście zna już nasz zapach. Z pewnością będzie on chciał poznać trochę "świata" wokoło jeśli już ma taką możliwość. Uważajmy, bo gdy już się owinie wokół czegoś szybko może się to znaleźć na podłodze. Nie wpadajmy w panikę, gdy znajdzie się blisko naszej twarzy i zacznie nas dręczyć swoim językiem - po prostu chce poznać nas bliżej. Oczywiście trzeba być ostrożnym przy takich zbliżeniach lub nigdy do nich nie dopuszczać. Jeśli nasz boa jest agresywnym osobnikiem i nie pozwala nam swobodnie brać się na ręce musimy być względem niego trochę mniej czuli. Wówczas możemy pomóc sobie hakiem ofiologicznym lub podobnym narzędziem, jedną ręką trzymając węża za końcowy odcinek ciała, a drugą utrzymywać go na haku. Inną, bardziej brutalną metodą jest złapanie go jedną ręką tuż za głową, szybkim i zdecydowanym ruchem, a drugą przytrzymujemy wówczas środkową część ciała i wyciągamy go. Czy można przyzwyczaić węża do naszej obecności? Zwykle tak. Żebyśmy mogli być rozpoznawani przez niego powinniśmy wyjmować go co kilka dni nawet na chwilę. Z obserwacji wynika, że w takim przedziale czasowym jest zdolny do kojarzenia nas po zapachu. Oczywiście zbyt częste i długotrwałe przetrzymywanie węża na naszych rękach nie jest dobrym pomysłem, ponieważ gad to nie zwierzę domowe i z pewnością nie lubi naszego dotyku, a także dlatego, że temperatura pokojowa jest za niską temperaturą dla tego węża. W jakimś stopniu przeżywa on jednak stres przez bezpośredni kontakt z nami. Jest w końcu dzikim zwierzęciem.