wtorek, 22 października 2013

Stepniarka egipska

Wygląd Niewielka jaszczurka o smuklej budowie ciała. Uwagę zwraca wydłużona, trójkątna głowa, dobrze wykształcone, smukłe kończyny zakończone długimi, cienkimi palcami. Ogon długi, stanowiący połowę długości ciała. Ubarwienie grzbietu to różne odcienie brązowego, zazwyczaj jest brązowożółta lub szarożółta, z licznymi, drobnymi ciemniejszymi plamkami. Plamy te na ogonie często się zlewają, tworząc niekiedy ciemniejsze pręgi. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowa. Samce są nieznacznie większe i masywniejsze od samic.
Środowisko i tryb życia W naturze jest jednym z pospolitszych gatunków, zasiedlającym przeważnie tereny suche najczęściej półpustynie lub stepy. Niekiedy występują także w pobliżu siedzib ludzkich, dokąd zwabia je obfitość owadów i dostateczna liczba kryjówek. Najczęściej występują w niewielkich grupkach, dzieląc czas między wygrzewanie się w promieniach słońca i polowanie. Zaniepokojone ratują się błyskawiczną ucieczką. Czy wiesz, że...
Ta często występująca w naturze jaszczurka jest importowana do całej Europy, gdzie znajduje nabywców wśród miłośników gadów. Jednak jej chów w terrariach bywa problematyczny, zwierzęta takie rzadko się rozmnażają i najczęściej padają po kilku miesiącach. Jaszczurki te łatwo się oswajają. W Polsce pod nazwa stepniarka egipska sprzedawanych jest kilka gatunków z rodzaju Acanthodactylus. Jej inna krajowa nazwa to grzebieniopalczyk lamparci.
Pokarm Stepniarka poluje na rozmaite bezkręgowce, w naturze podstawą jej diety są różne owady. W hodowli amatorskiej najczęściej jest karmiona świerszczami. Występowanie Spotykana w północnej Afryce gdzie występuje m. in. na terenie Egiptu oraz Libii. Rozmnażanie Po godach, przypadających na początek pory wilgotnej samica składa 4-7 jaj. Niewiele wiadomo o jej rozmnażaniu w warunkach niewoli, ale jest ono raczej problematyczne.
Terrarium Terrarium powinno być możliwie jak największe, gdyż te jaszczurki są ruchliwe i szybko biegają. Myślę, że terra ok 50x30x30cm będzie w porządku. Przyda się ścianka wspinaczkowa z półkami i dużą ilością kryjówek, ścianka najlepiej wykonana ze styropianu pokrytego zaprawa z pigmentem. Podłoże to najlepiej drewienka bukowe/olchowe. Lampa grzewcza, kabel grzewczy i lampka UVB obowiązkowo. Dodatkowo można w terrarium umieścić konar czy korzeń jakiegoś drzewa, kamienie i jakieś pustynne rośliny (sztuczne raczej). Temperatura wysoka, pod lampą grzewczą nawet do 40* w lecie, ale warto pomyśleć by w terrarium było tez miejsce nieco chłodniejsze lub niewielki, płytki basenik. Wilgotność niewielka, 40-50%, można zraszać z rana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz