poniedziałek, 17 lutego 2014
Agama karłowata
Agama brodata karłowata
australijska jaszczurka, która zamieszkuje tereny dobrze nadające się pod uprawy i charakteryzujące się występowaniem dużej ilości opadów, zwłaszcza latem. Są to obszary zazwyczaj pozbawione drzew, porosłe krzakami i urozmaicone formacjami skalnymi. Zwierzę zmiennocieplne, czyli jego układ krwionośny samodzielnie nie wytwarza ciepła, ani nie chłodzi organizmu. Dodatkowo posiadają wolną przemianę materii, w wyniku której nie uwalnia się energia w postaci ciepła.
Wygląd i żywienie
Dorasta do 30 cm długości. Okrągła głowa, słabo zaznaczone kolce oraz broda. Barwa od jasnoszarej po żółtobrązową. Głównie świerszcze, szarańcza, karaczany. Dodatkowo drewnojady oraz pokarmy roślinny, taki jak suszone zioła, liście i kwiaty. Można również podawać warzywa. Generalnie są to zwierzęta wszystkożerne. Młodym agamom pokarm dozuje się od 1 do 2 razy na dzień, dorosłym co 2-3 dni. Podając żywy pokarm powinno się zwracać uwagę na jego wielkość, nigdy nie powinien być on większy od głowy agamy. Należy przywiązywać uwagę do odstępów podawania pokarmu dorosłym osobnikom, ze względu na ich skłonności do tycia. Wywołują one szereg negatywnych konsekwencji, od problemów z poruszaniem się aż po zmniejszoną płodność. Wodę należy zmieniać każdego dnia i uważać, aby nie zostawały w niej resztki pożywienia.
Zachowanie
Samice z reguły są spokojniejsze w porównaniu do bardziej energicznych i agresywnych samców. Np. podczas godów samce intensywnie kiwają głową, pokazując w ten sposób gotowość do zapłodnienia samicy. Gdy samiec znajduje się w otoczeniu samicy kolor jego brody zmienia barwę na ciemniejszą, czasem wręcz osiąga kolor czarny. Kolejnym zachowaniem wskazującym, że mamy do czynienia z samcem jest gwałtowne gryzienie w kark swojej partnerki i chwytanie ją za tylną część głowy, co poprzedza kopulację. Nierzadko prowadzi to do niegroźnego ranienia samicy. Z kolei domeną samic jest kopanie w terrarium, zachowują się tak zazwyczaj, kiedy szukają odpowiedniego miejsca do zakopania swoich jaj. Jednak mylące może być takie zachowanie, kiedy agamom przeszkadza zbyt wysoka temperatura i szukają schronienia.
Terrarium
Za ściółkę może służyć piasek, mieszanka piasku i gliny, kora lub ręczniki papierowe. Wystrój głównie stanowią skały oraz korzenie, rzadziej rośliny, gdyż agamy się nimi posilają. Najlepszym rozwiązaniem są rośliny sztuczne. Niezbędnym elementem terrarium jest również zbiornik wodny, najlepiej taki, by zwierzę mogło się w nim całe zanurzyć, ale sięgając dna. Równie ważne jest oświetlenie, głównie świetlówki o widmie zbliżonym do światła słonecznego, bądź lampy halogenowe. Temperatura w terrarium powinna być zróżnicowana, tak aby zwierzę samodzielnie wybrało sobie miejsce z optymalną temperaturą; powinna się ona wahać od 35-40 stopni Celsjusza w jednym miejscu, do 25 stopni w innym. Terrarium powinno być nagrzewane przynajmniej przez połowę doby.
Rozróżnianie płci
Pewniejsze rozróżnienie płci jest w przypadku osobników starszych bądź zaraz po wykluciu. W przypadku rozwiniętych agam samce charakteryzują się masywniejszą budową ciała, większą i szerszą głową z kanciastymi brzegami, posiadają większe kolce oraz intensywniejszą barwę.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz