wtorek, 12 marca 2013

Uwarunkowania genetyczne


Dysplazja stawu biodrowego - (jest wadą wrodzoną) w prawidłowo zbudowanym stawie biodrowym głowa kości udowej dokładnie pasuje do panewki kiści miednicy . Zdarza się jednak , że panewka , mająca w przybliżeniu kształt miski  , jest zbyt płytka i nie obejmuje ściśle głowy kości udowej . Może objawiac się drobnymi dolegliwościami , ale może dojśc do wypadnięcia kości udowej ze stawu . Bardzo bolesną konsekwencją dysplazji bywa pojawiające się już w późniejszym wieku zapalenie stawów .

Pierwsze doniesienia o dysplazji pochodzą z 1935 roku , a najwięcej prac na ten temat opiera się na badaniach dotyczących  owczarków niemieckich , u których dziedziczenie tego schorzenia sięga około 40% . Przez pewien czas sądzono , że jest tylko jedna rasa psów dotknięta tą chorobą . Dużo cięższe objawy choroby , spotyka się u ponad 20 innych ras psów .

objawy dysplazji - U chorego psa obserwujemy trudności ze wstawaniem , wchodzeniem po schodach , kulawiznę jednej lub obu kończyn , szybkie męczenie się podczas biegu , krótki wykrok tylnych kończyn , chwiejny i sztywny ruch zadu , uwidaczniający się szczególnie w wolnych chodach .

Nowotwory - czestotliwośc występowania nowotworów u owczarków niemieckich nie jest dużo większa niż u innych ras . Zdarza się że psy umierają na skutek np. nowotworu układu chłonnego lub złośliwego nowotworu kości zwanego osteosarkomą . przypuszcza się że geny biorą udział w powstawaniu niektórych nowotworów .

Zacma - objawy widoczne są po urodzeniu i stopniowo rozwijają się aż do wystąpienia pełnego obrazu choroby w wieku 12 miesięcy .Taka postac zacmy jest dziedziczona . Istnieje jeszcze druga postac zacmy , rozwijająca się w miarę starzenia się psów prawdopodobnie jest to postac nabyta .

Zwyrodnienie rdzenia kręgowego - zazwyczaj pojawia się około piątego roku życia lub nawet nieco wcześniej . Objawy w początkowej fazie ograniczają się do lekkiego utykania na tylne łapy , co nieraz nasuwa niesłuszne podejrzenia dysplazji stawu biodrowego . Wraz z upływem czasu choroba prowadzi do porażenia kończyn tylnych , utraty kontroli nad pęcherzem moczowym , a w końcowej fazie nawet co całkowitego paraliżu  , co jest wyrazem zmian degeneracyjnych zachodzących w rdzeniu kręgowym  . Nie ma sposobu na zahamowanie zachodzących procesów degradacji komórek nerwowych , dlatego jedynym wyjściem jest uśpienie psa , nim dojdzie do zaawansowanych zmian i paraliżu . Owczarki niemieckie są stosunkowo często dotknięte tą nieuleczalną chorobą .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz