Psy są zwierzętami płodnymi i w normalnych warunkach około 70% kryc kończy się urodzeniem żywego miotu . Suki , które nie mogą zajśc w ciążę , niekoniecznie muszą byc bezpłodne . Możliwe że właściciel popełnił błąd , wybierając nie właściwy czas na krycie . Są też suki , które zachodzą w ciążę , lecz tracą miot już we wczesnym okresie ciąży . Suki owczarka niemieckiego dostają cieczkę co mniej więcej 158 dni , z odchyleniem 30-60 dni . Tylko wtedy suka dopuszcza do siebie samce i jest zdolna do zajścia w ciążę . Natomiast samce są zdolni do reprodukcji przez cały rok . Ciąża trwa około sześcdziesięciu trzech dni , choc suka może urodzic zdrowy miot w okresie wcześniejszym lub późniejszym (od pięcdziesiątego szóstego do siedemdziesiątego dnia ciąży) .
Wielkośc miotu - wielkośc miotu zależy od rasy . U owczarka niemieckiego waha się ona od jednego do siedemnastu szczeniąt . Przeciętny miot liczy siedem do ośmiu małych . Wiele z nich rodzi się martwych albo żyje tylko kilka godzin . Uzależnione jest to od suki ; u starszych samic owa tendencja się nasila .
Kiedy rozmnażac sukę -suka owczarka niemieckiego osiąga dojrzałośc płciową około ósmego , a dziewiątego miesiąca życia , ale w tym czasie nie powinno się jej jeszcze kryc . Suka zaczyna cykl reprodukcyjny od okresu przed rujowego . Na tym etapie samce interesują się nią , ale suka nie dopuszcza ich do siebie . Dopiero właściwa ruja jest okresem dopuszczania samców , co następuje po około dziewięciu dniach po pierwszym krwawym wycieku . Wówczas zmniejsza się ilośc krwi w wydzielinie , a suka staje się chętna do pokrycia . Owulacja zwykle zachodzi podczas pierwszych kilku dni cieczki i zaczyna się okres płodny , który trwa 48 do 72 godzin .
Suka musi zostac pokryta w czasie owulacji lub też przed jej rozpoczęciem . Pierwsza trudnością , związaną z kryciem suk , jest zaobserwowanie , kiedy zaczyna się cieczka . Jeżeli zostanie przeoczony ten moment , owulacja minie . Drugą trudnością jest różna długośc cyklu u różnych suk . Niektóre są gotowe po ośmiu dniach po rozpoczęciu okresu przedrujowego , a inne dopiero piętnastego dnia , a nawet później .
Przygotowanie do porodu -przez pierwsze szejśc tygodni traktuj swoją sukę tak jak zawsze , zachowując te same zasady żywienia i formę aktywności . W im lepszej formie będzie zwierzę , tym łatwiej przebiegnie poród i zdrowszy będzie sam miot .Po upływie sześciu tygodni można wprowadzic trzeci , dodatkowy posiłek w południe , jeśli pies będzie miał na niego ochotę . Na długo przed pojawieniem się miotu trzeba zacząc przyzwyczajac sukę do macierzyńskiego kojca i miejsca , gdzie wyda na świat szczeniaki i będzie z nimi przebywac .
Suki różnie reagują , kiedy zbliża sie poród , ale u wszystkich na mniej więcej 24 godziny przed nim temperatura ciała spada do około 37,2 stopni C. Normalna ciepłota ciała u psów waha się od 37,80 stopni C. do 39,20 stopni C.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz