
piątek, 31 maja 2013
Kot Karelski Bobtail (Karelian Bobtail)
Historia kotów kurylskich sięga 200 lat wstecz. Jednak po raz pierwszy zaprezentowano szerzej te koty w 1990r. podczas wystawy w Moskwie.
Standard dla tej rasy opracowany został w grudniu 1994 r. podczas seminarium WCF (World Cat Federation) felinologów rosyjskich oraz z krajów byłego ZSRR. Seminarium te poświęcone było naturalnym rasom kotów żyjących w Rosji. Dwa lata wcześniej, w roku 1992, Kurylskie Bobtaile uznane zostały przez Select Feline Federation (SFF), a w roku 1994 przez World Cat Federation (WCF).
Kurylski Bobtail nazywany także Kuril Bobtail, to kot mało znany i rzadko pokazywany na wystawach, występuje w dwóch naturalnych odmianach - krótkowłosej i półdługowłosej.
Należy zauważyć, że mutacja powodująca skrócenie ogona u bobtaili jest cechą dominującą i całkowicie nieszkodliwą, w przeciwieństwie to kotów Manx, u których podobna mutacja jest często skorelowana z poważnymi wadami, utrudniającymi kotom życie.
Kot kurylski to kot średniego lub dużego wzrostu, dobrze zbudowany, o mocnej, muskularnej sylwetce i charakterystycznym, krótkim ogonem. Jego głowa jest duża, o kształcie trapezu, zaokrąglona i szeroka (szczególnie na wysokości kości policzkowych). Podbródek jest szeroki, dobrze rozwinięty, nos umiarkowanie długi, prosty, bez wyraźnego przełomu. Oczy zaokrąglone, szeroko rozstawione, osadzone odrobinę skośnie. Kolor oczu dowolny, od żółtego do zielonego, osobniki białe lub z dużą ilością białego mogą mieć oczy w kolorze niebieskim, ewentualnie każde oko innego koloru. Uszy średnio duże, szerokie u nasady, koniuszki lekko zaokrąglone, mogą posiadać pędzelki jak u rysia. Osadzone szeroko i dość wysoko na głowie, otwarte do przodu. Tułów muskularny, zwarty, niezbyt długi, ale tez nie skrócony. Kończyny umiarkowanej długości, silne, o mocnym kośćcu, kończyny tylne nieco dłuższe od przednich. Łapy niewielkie, zaokrąglone. Ogon krótki (widoczna część od 4 do 8 cm), może być prosty lub posiadać załamania, może być sztywny lub elastyczny. Długość i kształt ogona powinny harmonizować z sylwetką zwierzęcia. Co ciekawe, kształt ogona jest jak odcisk palca u ludzi - nie ma dwóch osobników kurylskich bobtaili z identycznym ogonem. Wyróżnia się cztery podstawowe typy ogonów o kurylskich bobtaili:
snag – złożony z dwóch do ośmiu kręgów, czasem ma zrosty z jednego do dwóch kręgów, kręgi zrośnięte sztywno, dają wrażenie jednolitej guzkowatej masy,
spiral – złożony z pięciu do dziesięciu kręgów, skręcających się w różne strony, mogą przypominać np. muszlę ślimaka, zawijasy, znak zapytania. Kręgi nie tworzą zbitej struktury, dzięki czemu kot może machać ogonem. Typ ogona najbardziej pożądany przez hodowców oraz uznawany za najładniejszy,
whisk – („miotełka), składa się z pięciu do piętnastu kręgów i osiąga długość od pięciu do trzynastu centymetrów. Najmniej pożądany, ponieważ przypomina zwyczajny ogon, a standardowa długość ogona kurylskiego bobtaila powinna mieć od trzech do ośmiu centymetrów,
delayed bobtail – („zredukowany bobtail”) – ogon rośnie normalnie do piątego lub siódmego kręgu, a dalej tworzy spirale i zygzaki. Z biegiem lat także początkowe kręgi się deformują, najczęściej wywijając się do góry. Koty z tego typu ogonem nie są zbyt cenione przez hodowców i sędziów.
Wady: ociężała sylwetka, długi i cienki korpus, wydłużona głowa, okrągłe oczy, długi i słabo owłosiony ogon, brak podszerstka.
Charakter :
W naturze są doskonałymi łowcami i rybakami. Mimo dzikiego wyglądu, to doskonałe domowe zwierzęta. Bardzo inteligentne, aktywne, skoczne (zalecany wysoki drapak), uwielbiają zabawy, także w wodzie. Mają zrównoważony charakter, nie przejawiają agresji. Delikatne, ciche, lubią towarzystwo człowieka. Często wybierają jedną osobę, której są bardzo oddane. Łatwo akceptują inne zwierzęta w otoczeniu. Nadają się do domów z dziećmi i psami.
Pielęgnacja :
Mało wymagająca. Zalecane raz na tydzień czesanie w celu pozbycia się martwych włosów.

czwartek, 30 maja 2013
Kot munchkin
Munchkin to rasa kotów, która została stworzona przez naturalne mutacje genetyczne, różnią się od innych nienaturalnie wyglądającą długością nóżek.
Munchkin "kot-jamnik" – jest to stosunkowo nowa rasa kota posiadająca wyjątkowo krótkie kończyny. Efekt ten jest wywołany mutacją powodującą achondroplazję lub hypochondroplazję. Rasa powstała w 1983 roku w Luizjanie. Rasa jest uznawana tylko przez niektóre organizacje felinologiczne ze względu na znaczną szkodliwość (dominującej) mutacji dla zdrowia kotów (częste inne wady, 25% śmiertelność płodów).
Występuje we wszystkich kolorach, wyglądzie i kategoriach.
Dwie podstawowe odmiany to krótko i długowłosa.
Rasa wywołuje kontrowersje. Jedni się zachwycają wyglądem munchkinów, inni ostro protestują przeciw rozmnażaniu kotów z genem "krótkonożności". Z pewnością miałyby trudniej przeżyć pozbawione opieki człowieka, i nie jest wskazane rozpowszechnianie genu krótkonożności wśród populacji kotów wolno żyjących. Z drugiej strony są na tyle rzadkie i cenne, iż każdy posiada właściciela.
Nie przetrwałby one w środowisku naturalnym i do życia potrzebują właściciela. W Polsce nie istnieją jeszcze zarejestrowanie hodowle kotów tej rasy.
Munchkin jest kotem średniej wielkości, bardzo towarzyskim.
Według hodowców munchkinów skrócenie nóg nie wpływa negatywnie na zdolność kotów do skakania.
.jpg)
.jpg)
środa, 29 maja 2013
Kot Ocicat


wtorek, 28 maja 2013
Kot elfi

poniedziałek, 27 maja 2013
Kot snowshoe

niedziela, 26 maja 2013
Kot savannah

.jpg)
sobota, 25 maja 2013
Kot RagaMuffin

piątek, 24 maja 2013
Kot cejloński (Ceylon)
.jpg)
.jpg)
czwartek, 23 maja 2013
Kot jawajski
.jpg)
środa, 22 maja 2013
Kot Afrodyty
.jpg)
wtorek, 21 maja 2013
Kot Orientalny długowłosy

.jpg)
poniedziałek, 20 maja 2013
Kot Egzotyczny

sobota, 18 maja 2013
Kot Singapurski

.jpg)
piątek, 17 maja 2013
Turecka Angora
.jpg)
.jpg)
czwartek, 16 maja 2013
Sokoke
.jpg)
.jpg)
York czekoladowy

środa, 15 maja 2013
Szkocki kot zwisłouchy
.jpg)

poniedziałek, 13 maja 2013
Australijski mist

Kolorpoint (Colorpoint)

niedziela, 12 maja 2013
Turecki Van

sobota, 11 maja 2013
German Rex

czwartek, 9 maja 2013
Kot Abisyński

.jpg)
Korat

środa, 8 maja 2013
Kalifornijski spangled
.jpg)
wtorek, 7 maja 2013
Amerykański Curl długowłosy

poniedziałek, 6 maja 2013
Kot Norweski Leśny
Pochodzenie rasy na terenach Skandynawii nie jest dokładnie określone . Jedna z teorii mówi , że przodkowie tych kotów zostali przywiezieni przez krzyżowców ; inna , że przez wikingów z Wysp Brytyjskich . W latach 70. XX wieku rasa otrzymała wzorzec i została uznana przez FIFe .
Wygląd :
Kot norweski leśny to kot duży , mocnej budowy , zaliczany do kotów półdługowłosych . Jego tylne łapy są dłuższe od przednich , co pozwala na dużą zwinność i ułatwia skoki . Posiada dwa rodzaje sierści - dłuższy wierzchni włos ościsty i krótszy , puszysty podszerstek . Okrywa taka prawie uniemożliwia przemoczenie futra . Charakterystyczną cechą kotów norweskich jest kryza wokół szyi i "portki" na tylnych nogach . Dopełnieniem "dzikiego" wyglądu są "tufki" na szczycie uszu (jak u rysia) - same uszy są przysłonięte sierścią . Głowa ma kształt trójkąta równobocznego z prostym profilem . Dorosłe kocury osiągają 6-9 kg , kotki około 5-6 kg .
Kot norweski leśny występuje w prawie wszystkich znanych odmianach kolorystycznych . Nie występują w kolorach z oznaczeniami charakterystycznymi dla syjamów , chocolate i lila . Kolor oczu zgodny z barwą futra . Futro kota norweskiego prawie wcale się nie mechaci . Wystarczy szczotkować je raz na tydzień , tylko w okresie linienia częściej .
Żywienie :
Najlepsza jest dla niego dieta mięsna urozmaicona od czasu do czasu rybą .
Do ukończenia pierwszego roku życia kociak powinien spożywać suchą karmę , dobrej jakości . Sucha karma powinna być także podstawą na dalszym etapie życia Norwega . Mokra karma powinna być dodatkiem . Można podawac Norwegowi warzywa , kurczaka , rybę (pozbawioną ości i nie w nadmiarze!) . Bardzo ważne jest , aby mięso było ugotowane . Natomiast z surowizną musimy być ostrożni i czujni . Przewód pokarmowy jest bardzo wrażliwy i należy uważać , aby kot nie nabawił się pasożytów i bakterii delektując się (niesprawdzonym) surowym mięsem .
Do picia powinien mieć zawsze dostępna świeżą wodę . Mleka krowiego Norweg , jak i inne koty , nie toleruje .
Charakter :
Kot norweski jest bardzo inteligentny . Przywiązuje się do właściciela i jego domu . Może żyć z innymi zwierzętami domowymi . Jednak długie lata spędzone na wolności nauczyły go nieufności wobec obcych . Młody lubi się bawić pod warunkiem , że nikt go do niczego nie zmusza . Podobnie jest z pieszczotami , które nie powinny trwać zbyt długo . Kot ten ma zachowane silne instynkty łowcze , jest świetnym łowcą i często poluje .
Pielęgnacja :
Koty norweskie leśne zmieniają futro dwa razy w roku (wersja zimowa i letnia) i wtedy dobrze jest poświęcić kotu oraz jego upierzeniu więcej uwagi . Większą ilość kocich włosów zauważymy od razu na ubraniach czy dywanie . Przy pielęgnowaniu naszego kota musimy zwrócić szczególną uwagę na okazały ogon . Jest on niezwykle delikatny i dla jego dobra lepiej nie czesać go w ogóle . Jeżeli jednak to robimy – róbmy bardzo ostrożnie! Najlepiej czesać koci ogon od spodu (czyli od podszerstka) . Włosy ogonowe – piękne i długie – są niezwykle wrażliwe i uszkodzone lub wyrwane mogą odrastać nawet kilka lat .
Koty norweskie leśne dożywają średnio 14 lat . Jednak , gdy zapewnimy naszemu przyjacielowi odpowiednie warunki do życia – dobrze dobraną i zbilansowaną dietę , bezpieczne otoczenie i mnóstwo miłości – możemy o dobrych kilka lat wydłużyć kocie istnienie .

niedziela, 5 maja 2013
Kot Syberyjski
Kot syberyjski to przedstawiciel jednej z naturalnych ras półdługowłosych . Jego ewolucja przebiegała bez udziału człowieka . Początki rasy datuje się na XVII w. , choć niektóre źródła podają nawet XI w . Pochodzi z Syberii i dlatego jest jednym z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji . Kot ten został upowszechniony poza Rosją stosunkowo niedawno , na Zachodzie dopiero po upadku ZSRR . Rasę w 1989 r. odkryło w Związku Radzieckim małżeństwo Schultz , miłośnicy kotów z ówczesnego NRD . Zakupili kilka okazów w Leningradzie . Krótkie dzieje tej rasy w krajach zachodnich sprawiają , że jej dokumentacja genealogiczna jest nader skąpa . W Polsce hodowlę tej rasy rozpoczęto w roku 1989 , kiedy to Jolanta Sztykiel sprowadziła pierwszego kota syberyjskiego .
Budowa :
Kot syberyjski jest kotem muskularnym i silnym , ale trochę mniejszym od swoich amerykańskich "kuzynów" . Kocury zdecydowanie są większe od kotek . Koty te rosną powoli i pełne wymiary osiągają nawet po pięciu latach . Waga kotek dochodzi do 3 kilogramów , kocurów do 4-5 , ale zdarzają się okazy kocurów osiągających do 7-8 kilogramów . Ciało kota syberyjskiego jest lekko wydłużone , mocnej budowy z dużymi łapami i charakterystycznymi kępkami włosów między palcami . Głowa okrągława z wydatnymi policzkami i mocnymi kośćmi policzkowymi . Szczęka ich jest zaokrąglona . Nos długi , lekko wypukły ale bez zagłębienia u nasady . Mocne czoło harmonizuje z kształtem głowy . Duże owalne oczy są lekko skośnie ustawione i szeroko rozstawione .
Barwa oczu powinna być jednolita i najczęściej bywa zielona lub bursztynowa . Pochylone do przodu , lekko wypukłe i szeroko rozstawione uszy są średniej wielkości . Wierzchołki uszu powinny być zaokrąglone i bardzo często zakończone są pędzelkami dłuższych włosów .
Półdługie włosy okrywowe są mocne i delikatnie przylegają do ciała . Podszycie gęste i miękkie dodaje kotu puszystości i miękkości w dotyku . Tego typu futro umożliwia tym kotom przebywanie w zimnym , ostrym klimacie . Charakterystyczne dla tej rasy są puchate "portki" na tylnych łapkach , obfity "śliniak" na piersi i gęsto owłosiony długi ogon . Na karku i barkach futro może być trochę krótsze , ale na grzbiecie jest bardzo obfite i mocne .
Kot syberyjski posiada umaszczenie podobne do kotów Maine Coon i norweskich leśnych . Najczęściej spotyka się je w naturalnym ubarwieniu we wszystkich odmianach pręgowania , szylkretowe oraz kolorach czarnym , rudym , niebieskim , kremowym , srebrzystym itp. Spotyka się sybiraki z dużym udziałem koloru białego . Niedopuszczalne są umaszczenia charakterystyczne dla kotów z oznaczeniami . Kotów syberyjskich , jako jednej z niewielu ras naturalnych , nie wolno krzyżować z żadną inną rasą .
Charakter :
Koty syberyjskie to zwierzęta ruchliwe , żywiołowe , z dużym temperamentem . Są bardzo przyjacielskie , uczuciowe . Nie są agresywne , nie mają również niszczycielskich zapędów . Koty te bardzo lubią wspinać się i skakać , co potwierdza ich częste odpoczywanie na wysokich półkach i szafach . Są wspaniałymi myśliwymi . Jest prawdopodobne , że mieszkańcy Syberii używali ich jako "stróża" domu , ponieważ potrafił reagować mruczeniem na widok zbliżającego się obcego . W rodzinie jest serdeczny i towarzyski , nienatarczywy , niezależny .

.jpg)
sobota, 4 maja 2013
Kot Syjamski

piątek, 3 maja 2013
Kot Ragdoll

czwartek, 2 maja 2013
Kot Brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski krótkowłosy – rasa kota , której początki zwolennicy wywodzą od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie , wykorzystujące je do walki ze szczurami . Faktem jest, że rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię (nie jest to jednak domowy kot "brytyjski"). Na skutek II wojny światowej istnienie tej rasy zostało zagrożone . W latach 50. XX wieku hodowcy , przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim , wzmocnili populację i poprawili cechy rasy .
Wygląd :
Sierść - krótka , gęsta i miękka .
Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie . Zanotowano około 150 odmianach barwnych , od jednokolorowych (niebieski , czarny , rudy, kremowy , czekoladowy , liliowy i biały) po dwubarwne , a także (tylko u kotek) trójbarwne . Waży od 4 do 9 kg i jest zarazem największym kotem krótkowłosym . Nogi krótkie lub średniej długości , przez co kot sprawia wrażenie grubego . Na krótkiej szyi duża głowa z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą . Uszy - szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach . Oczy - duże , pomarańczowe , niebieskie , złociste , zielone , turkusowe .
Charakter :
Łagodny , zrównoważony , towarzyski . Zaskakująco (w stosunku do wielkości) cichy . Akceptuje bez problemu przebywające razem z nim w domu koty . Przywiązuje się do właściciela . Potrafi podążać za nim przez cały dzień , cierpliwie czekając , aż zostanie mu udzielona uwaga . Dom imprezowiczów to zdecydowanie najgorsze miejsce do przebywania dla takiego kota . Najlepiej się czuje w ciszy i spokoju , patrząc w okno , obserwując rodzinę w której żyje oraz wylegując się w promieniach słonecznych .
Pielęgnacja :
Sierść wymaga codziennego szczotkowania , ale w przypadku kota brytyjskiego krótkowłosego mieszkającego w domu wystarczy raz w tygodniu gęstym grzebieniem wyczesać martwą sierść . Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków oraz kontroli stanu uszu i zębów . Przycinanie pazurków nie jest wskazane dla kotów wspinających się na drapaki , gdyż tracą wtedy możliwość bezpiecznego kontaktu z podłożem .
Należy dążyć do podawania karm o możliwie pełnym składzie obejmującym zarówno wymagane składniki podstawowe jak i witaminy oraz mikroelementy . Jest wiele dość dobrych rodzajów karm suchych , które spełniają te warunki , choć korzystanie ze specjalnych dodatków żywieniowych jest zawsze wskazane . Należy pamiętać , że nawyki żywieniowe u kota najmocniej kształtują się ok. 6 tygodnia życia i później bardzo trudno je zmienić . Obecnie kotom podaje się wodę , która powinna być stale dostępna . Mleko i jego pochodne nie są wskazane , gdyż wiele kotów wykazuje mniej lub bardziej nasilone reakcje alergiczne na jego składniki .
Subskrybuj:
Posty (Atom)